İsrail'in hava saldırısı, havaalanını hizmet dışı bırakacak şekilde uçak pistinde maddi hasara yol açtı.

Suriye’nin resmi haber ajansı Sana, İsrail’in pazartesi sabahı gerçekleştirdiği hava saldırısının ardından Halep Havaalanı’nın kullanılamaz hale geldiğini duyurdu.

'MOSSAD, İsrail'e Soykırım Davasını Başlatan UCM Başsavcı'sını Eşinin Fotoğraflarıyla Tehdit Etti' 'MOSSAD, İsrail'e Soykırım Davasını Başlatan UCM Başsavcı'sını Eşinin Fotoğraflarıyla Tehdit Etti'

Suriyeli askeri kaynaklara atıfta bulunulan Sana’nın haberinde, “Akdeniz’de Lazkiye’nin batısından düşman güçleri yerel saat ile sabah 04:30’da Uluslararası Halep Havaalanı’na bir saldırı gerçekleştirdi.” ifadesine yer verildi.

Sana, hava saldırısının "havaalanını hizmet dışı bırakacak şekilde uçak pistinde maddi hasara yol açtığını" aktardı.

İsrail, Suriye’de iç savaşından başından bu yana bu ülkenin lideri Başer Esad’a destek veren İran yanlısı milislere ve Lübnan’daki Hizbullah yanlısı grupların hedeflerine düzenli aralıklarla hava saldırısı düzenliyor.

Bu arada Suriye Ulaştırma Bakanlığı yetkilisi Süleyman Halil, AFP’ye yaptığı açıklamada, hava saldırısı sırasında sadece uçuş pistindeki asfaltın zarar gördüğünü bildirdi.

Halep bölgesi çevresinde İran yanlısı milislerin ve onlarla müttefik grupların etkili olduğu biliniyor. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre, İsrail’in mayıs ayında yine aynı havaalanına yaptığı hava saldırısında 4 Suriye askeri ve üç yabancı milis hayatını kaybederken, buradaki bir silah deposu imha edilmişti.

İsrail’in mart ayındaki hava saldırılarında ise Halep Havaalanı iki kez hizmet dışı kalmıştı.

İsrail tarafından iddiaya ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı.

Editör: Yusuf Yusmar