Libya Dışişleri Bakanı Bayan Menkuş'un işgal rejiminin Dışişleri Bakanıyla görüşme yapmasına Libya halkının yanı sıra Filistin halkı da sert tepki gösterdi. 

Bu arada Libya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Roma'da gerçekleşen görüşmenin önceden planlanmış randevulu bir görüşme değil rastgele bir görüşme olduğu bilgisi verildi. Görüşmede herhangi bir konunun ele alınmadığı, bir görüş alışverişi yapılmadığı ve herhangi bir anlaşma gerçekleştirilmediği belirtildi. Tam aksine bu görüşmede Libya Dışişleri Bakanının, ülkesinin Filistin davası konusundaki ilkelerini herhangi bir şüpheye ve yoruma mahal olmayacak bir şekilde açık bir dille ilettiği belirtildi. 

Libya'da Sel Felaketi: 3 Bin Ölü Libya'da Sel Felaketi: 3 Bin Ölü

Libya Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada başta Filistin davası olmak üzere Arap ve İslam toplumlarının tüm davaları hakkındaki ulusal ilkelerine bağlı olduğunu dile getirdi. 

İslami Direniş Hareketi (Hamas) konuyla ilgili açıklamasında Libya hükümetinin Dışişleri Bakanı Necla Menkuş'un işgal rejimi dışişleri bakanıyla görüşmesi sebebiyle çalışmalarını askıya almasını ve hakkında soruşturma başlatmasını takdir ettiğini dile getirdi.