Erbaş, Mekke Din Hizmetleri Ataşelik Binası'nda düzenlediği basın toplantısında, Kovid-19 salgını nedeniyle Mekke'den ve Kabe'den uzak kaldıklarını anımsattı. İki yıllık aradan sonra Müslümanlara hac yapma imkanı sağlayan Suudi Arabistan hükümeti ile Suudi Arabistan Hac Umre Bakanlığına teşekkür eden Erbaş, ilk peygamberin de son peygamberin de Mekke'ye gönderildiğini ifade etti. Mekke'nin, Hazreti Muhammed'in ve vahyin gelişiyle insanlık tarihine damga vuracak yeni bir düzenin, merhamet ve adaletin merkezi olduğuna işaret eden Erbaş, 'İnsanlık tarihinde benzerine şahit olunmayan bir hızla çok kısa zamanda binlerce kilometre uzaklara kadar rahmet, şefkat, merhamet dini İslam ulaşmıştır' dedi.

'Ukrayna-Rusya Barışı' için 40'tan Fazla Ülke Temsilcisi Suudi Arabistan'da 'Ukrayna-Rusya Barışı' için 40'tan Fazla Ülke Temsilcisi Suudi Arabistan'da

Hazreti Muhammed'in Veda Hutbesi'ni okuduğu topraklarda bulunduklarına işaret eden Erbaş, 'Hac, ümmet bilincinin dünyaya bir ilanıdır. Hac, Müslümanların her yıl iman ve tevhit ekseninde buluştuğu, kardeşlik kongresi ve evrensel bir şuurun yaşanmasıdır' diye konuştu.

Erbaş, hac için 'Mübarek bir yolculuk, kutlu bir ibadet, büyük bir arınma mevsimi' ifadelerini kullanarak, İslam'ın güzel davranışlarda bulunmayı ve ahlakı da güzelleştirmeyi istediğini vurguladı.