Muslim Port Haber Merkezi

İsrailli resmi bir heyet, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da düzenlendiği toplantısına katıldı.

Heyetin bir kişi, Yahudi delegasyonun beş üyesinin uluslararası kuruluş aracılığıyla Suudi Arabistan'a giriş vizesi aldığını söyledi.

Suudi Arabistan'a Pazar günü Birleşik Arap Emirlik'leri üzerinden Dubai Havalimanı'ndan kalkan uçakla geldiklerini doğruladı.

Agence France-Presse'ye konuşan yetkili, İsrailli heyetin 25 Eylül'e kadar devam edecek "konferans süresince" Suudi Arabistan'da kalacağını açıkladı.

İşgal Rejiminden Arabistan'a Bir İlk Gerçekleşti

Suudi Arabistan Zindanlarında Bir Alim! Selman El-Avde Ne Yazık Ki Unutuldu Suudi Arabistan Zindanlarında Bir Alim! Selman El-Avde Ne Yazık Ki Unutuldu

İsrail basınına konuşan bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi ise, iki taraf arasında bir ilk olarak İsrailli diplomatik bir heyetin, Suudi Arabistan'a gittiğini belirtti.

İsrail Tarihi Eserler İdaresi'nin başkanlık ettiği heyette diplomatların yer aldığı belirtildi.

Suudi Arabistan'ın ev sahipliği yaptığı 45. UNESCO Dünya Mirası Komitesi toplantısı, 25 Eylül'e kadar devam edecek. "Taraflı olmakla eleştirdiği" UNESCO üyeliğinden 2019'da çıkan İsrail, gözlemci statüsünde örgütün toplantılarına katılıyor.

Suudi Arabistan'ın, temmuzda, ev sahipliği anlaşmasına imza atarken, UNESCO yönetimine, İsrail delegasyonunun katılmasını sağlama teminatı verdiği belirtilmişti.

Editör: Salih Eser