Yemen'deki Husiler, İşgalci İsrail'in Gazze'ye yönelik barbar saldırılarına misilleme olarak Kızıldeniz'i kullanan Amerika ve İngiltere gemileri başta olmak üzere İsrail'e giden gemileri hedef almaya devam ediyor. Son olarak hedef alınan Rubymar adlı geminin gübre taşıdığı belirtildi.

Şubat ayında vurulan gemiye yapılan saldırıda Yemen'den fırlatılan iki balistik füze kullanılmıştı. Saldırıda hasar gören geminin mürettebatı kurtarılmıştı.

Amerika Merkez Komutanlığının açıklamasında, geminin cumartesi günü erken saatlerde 21 bin metrik ton amonyum fosfat gübre yükü taşırken battığı bildirildi.

Muhammed bin Selman: İsrail'le Normalleşmeye Yakınız Muhammed bin Selman: İsrail'le Normalleşmeye Yakınız
Batan geminin gübre taşıdığı ve bunun çevresel risk oluşturduğu belirtildi
Husilerin vurduğu ve batan geminin gübre taşıdığı belirtildi.

Husi saldırılarının devam etmesi, Asya ve Orta Doğu'dan Avrupa'ya giden kargo ve enerji sevkiyatları için hayati önem taşıyan su yolundaki trafiği sekteye uğratmış durumda.

İngiliz ordusuna bağlı Birleşik Krallık Deniz Ticareti Operasyonları Merkezi de Rubymar'ın cumartesi günü battığını doğruladı.

Pek çok nakliyat şirketi gemilerini Kızıldeniz rotasından uzaklaştırmış durumda.

Geminin batması, rotadan daha fazla sapılmasına ve su yolunu kullanan gemilere daha yüksek sigorta ücretleri uygulanmasına yol açıyor. 

Bu durumun küresel enflasyonun artmasına yol açabileceği, bölgeye yapılan yardım sevkiyatlarını da olumsuz etkileyeceğine dikkat çekiliyor.

Belize bandıralı Rubymar, 18 Şubat'ta Kızıldeniz ile Aden Körfezi'ni birbirine bağlayan önemli bir su yolu olan Bab el-Mandeb Boğazı'nda vurulmuştu.

Editör: Salih Eser