Muslim Port Haber Merkezi | Bekir Sıtkı Şirin

Suudi Arabistan’da Muhammed bin Selman’ın veliaht prens oluşunun ardından birçok isme yönelik gözaltı operasyonları başlatılmış ve muhalif isimlerden birçoğu tutuklanmıştı. Suudi Arabistan’da tutuklu bulunan isimler arasında İslâm coğrafyasının bilinen âlimlerinden Selman el-Avde Hoca da yer alıyor. 2017 yılında tutuklanan ve ancak tutuklanmasından bir buçuk yıl sonra mahkemeye çıkarılan Selman el-Avde’ye onlarca suçlama yöneltilmişti.

SAĞLIK DURUMU ÇOK KÖTÜ

İran ve Suudi Arabistan'dan İlişkileri Geliştirme Adımı İran ve Suudi Arabistan'dan İlişkileri Geliştirme Adımı

2017 yılından bu yana Suudi Arabistan hapishanelerinde bulunan İslam âlimi Selman el-Avde’nin zor koşullar ile mücadele ettiği ve sağlık durumunun kötü olduğu biliniyor. Oğlu Abdullah el-Avde’nin aktardığına göre ünlü alimin görme ve işitme yetilerinde ciddi ölçüde azalma meydana geldi.

ZİNDANLARDAKİ ALİMLERE SAHİP ÇIKILMASI GEREKİYOR

Selman El-Avde, Suudi Arabistan zindanlarında bulunan onlarca İslam aliminden yalnızca biri. Tıpkı Avde'nin olduğu gibi diğer mağdurların da zor şartlar altında bulunduğu tahmin ediliyor. Suudi Arabistan makamlarının, zindanlardaki alimlere dair sağlıklı bilgi paylaşımında bulunmaması da insanlık krizini derinleştiren detaylardan birini teşkil ediyor.

Editör: Yusuf Yusmar