Şeyh Sabri’nin ailesinden bir kişinin basına verdiği açıklamalarına göre, İsrail işgal güçleri şeyhin Kudüs’teki evine baskın düzenledi ve kendisine daha sonra uzatılabilecek bir aylık seyahat yasağı kararı verdi.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre İsrail İçişleri Bakanı Moshe Arbel tarafından imzalanan kararda, 85 yaşındaki Şeyh Sabri’nin yurt dış seyahatlerinde İsrail’e karşı propaganda yaptığına dair şüpheler olduğu belirtildi.

Aileden yapılan açıklamalarda kararın, Şey Sabri’nin Ürdün, Cezayir, Türkiye ve Malezya’yı kapsayan bir turdan sonra alındığı belirtildi. Şeyh Sabri’nin turu sırasında başbakanlar, dini ve yargı alanından isimler de dahil olmak üzere yetkililerle bir araya geldiği vurgulanarak İsrail’in suçlamaları reddedildi.

Şeyh Sabri, İsrail makamlarının Mescid-i Aksa’da ibadet edenlere yönelik kısıtlamalarını, sınır dışı kararlarını, tutuklamaları ve seyahat yasaklarını daha önce defalarca eleştirmişti.

Hamas İsrail'i Uyardı: Esirleriniz Size Ceset Olarak Dönebilir Hamas İsrail'i Uyardı: Esirleriniz Size Ceset Olarak Dönebilir

Şeyh Sabri geçtiğimiz yıllarda birçok tutuklama, soruşturma, Mescid-i Aksa’ya girme ve seyahat yasağı kararına maruz kalmıştı.

Editör: Yusuf Yusmar