Muslim Port Haber Merkezi | Yunus Emre Kaynak

Sudan'ın başkenti Hartum'da bu hafta başlarında düzenlenen darbe karşıtı gösterilerde en az 10 kişinin güvenlik güçleri tarafından öldürülmesinin ardından yüzlerce protestocu üst üste dördüncü gün sokaklara döküldü.

Görgü tanıklarının bildirdiğine göre, Pazar günü Genelkurmay Başkanı Abdul Fettah el-Burhan liderliğindeki askeri darbeye karşı geçen Ekim ayında düzenlenen bir miting, ordu tarafından yoğun bir güvenlik gücü ile karşılandı.

Libya'da Sel Felaketi: 3 Bin Ölü Libya'da Sel Felaketi: 3 Bin Ölü

Perşembe günü, on binlerce kişi tarafından gerçekleştirilen kitlesel gösteriler, bu yıl şimdiye kadar ki en ölümcül şiddetle karşı karşıya kaldı.

Sudanlı Doktorlar Merkez Komitesi, en az 10 kişinin öldüğünü, yedisinin göğsünden veya kafasından vurulduğunu söyledi. Reşit olmayan bir kişinin "göğsüne aldığı bir kurşunla" öldürüldüğü de açıklamada belirtildi.

Ekim Ayından Bu Yana En Az 114 Kişi Öldü

Burhan liderliğindeki ordu, Ekim 2021'de geçiş hükümetini devirerek o zamana kadar devam eden protesto dalgalarını tetikledi. Darbeden bu yana protestolarla bağlantılı şiddet olaylarında en az 114 kişinin öldüğü biliniyor.

Demokrasi yanlısı sağlık görevlileri ise en son ölümün Pazar günü gerçekleştiğini söyledi.

Direniş komiteleri, ordu iktidardan çekilinceye kadar protestoların devam etmesi çağrısında bulundu. Cuma günü yapılan genel grev, toplu taşımanın durdurulmasına ve dükkanların ve yerel pazarların kapatılmasına neden oldu.

Perşembe günü Hartum'da internet hizmetleri kesildi ve aylardan sonra ilk kez web erişimi engellendi.

Birleşmiş Milletler, Afrika Birliği ve Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesi protestoculara yönelik şiddeti kınadı.