Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır 2019 Haziran'ından itibaren Katar ile olan kara, hava ve deniz sınırlarını kapatmış, bu ülkeyle ekonomik ilişkilerini kesmişti.

'Ukrayna-Rusya Barışı' için 40'tan Fazla Ülke Temsilcisi Suudi Arabistan'da 'Ukrayna-Rusya Barışı' için 40'tan Fazla Ülke Temsilcisi Suudi Arabistan'da

Kuveyt Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan ile Katar arasındaki kara, deniz ve hava sınırlarının bu akşam itibarıyla açılması için anlaşmaya varıldığını açıkladı.

Kuveyt Arabulucu Oldu

Kuveyt Dışişleri Bakanı Ahmed Nasır Muhammed es-Sabah, yaptığı televizyon konuşmasında Kuveyt ve Katar emirlerinin Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile telefon görüşmeleri gerçekleştirdiğini belirtti.

"Suudi Arabistan ile Katar arasındaki kara, deniz ve hava sınırlarının bu akşam itibarıyla açılması için anlaşmaya varıldı." ifadelerini kullanan Kuveytli Bakan, Katar ile Suudi Arabistan arasındaki tüm meseleleri çözüme kavuşturma konusunda uzlaşıldığını aktardı.

Nasır El Sabah, Suudi Arabistan'da Salı günü başlayacak Körfez İşbirliği Konseyi Zirvesi öncesinde hava, kara ve deniz sınırlarını açmak için iki ülke arasında anlaşmaya varıldığını bildirdi. Zirvede bir bildirinin imzalanacağını kaydetti. Zirvenin Aralık ayında yapılması planlanıyordu, ancak Riyad'ın Katar'la anlaşmazlığı çözmek için ısrar etmesi zirvenin ertelenmesine neden olmuştu.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır, teröre destek verdiği iddiası ileri sürerek Katar'ı boykot ediyordu. Doha ise suçlamaları reddediyor ve ambargonun egemenliğine gölge düşürmek için yapıldığını öne sürüyordu.

Doha'ya anlaşmazlığın çözümü için 13 maddelik talep listesi sunulmuştu. Bunlar arasında Al Jazeera televizyonunun kapatılması, Türkiye'ye ait bir üssün kapatılması, Müslüman Kardeşler'le bağlantının kesilmesi ve İran'la ilişkilerin azaltılması vardı.

Trump yönetiminden adının açıklanmaması koşuluyla Reuters'e konuşan üst düzey bir yetkili de söz konusu krizi çözmek için salı günü Suudi Arabistan'da bir anlaşma imzalanacağını belirterek "Körfez İşbirliği Konseyi çatlağında bir atılım yaşadık" dedi.

Trump'ın Yahudi Damadı ve Danışmanı Jared Kushner Suudi Arabistan'a Didiyor

Amerika ile müttefik olan 4 Arap ülkesinin Trump yönetiminin son döneminde böyle bir karar almasıysa dikkati çekti. Anlaşma gereği Katar da kriz nedeniyle uluslararası hukuk çerçevesinde açtığı davaları geri çekecek.

Bu kapsamda Trump'ın damadı ve danışmanı olan Jared Kushner ve 3 kişilik bir heyet Suudi Arabistan'a gidecek.

Türk Dışişlerinden Memnuniyet Açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, Katar ile Suudi Arabistan arasında kara, deniz ve hava sınırlarının açılmasına yönelik kararın memnuniyetle karşılandığını bildirdi.

Bakanlık, "Körfez İhtilafının Çözümüne Yönelik Kaydedilen Gelişmeler" hakkında bir açıklama yayımladı.

Açıklamada, "Katar ile Suudi Arabistan arasında kara, deniz ve hava sınırlarının bu akşam itibarıyla açılmasına yönelik alınan kararı memnuniyetle karşılıyoruz." ifadesi kullanıldı.

Kriz Dönemi Türkiye'den Katar'a Destek

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır, 5 Haziran 2017'de "terör gruplarını desteklediği" ve İran ile yakın ilişkiler kurduğu gerekçesiyle Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmiş ve bu ülkeye ekonomik ambargo uygulamaya başlamıştı.

Kriz döneminde Türkiye ise Katar'a destek çıkarak, bazı gıda ve temel ihtiyaç malzemelerini hava yoluyla bu ülkeye göndermişti. Kuveyt ise krizin başından bu yana çözüm için taraflar arasında ara buluculuk çabaları yürüttü.