Suudi Arabistan ile ilişkilerini normalleştirmeye başlayan İran, yedi yıllık aranın ardından Riyad'daki büyükelçiliğini resmi bir törenle yeniden açtı. 

Büyükelçilik yerleşkesi içinde salı günü düzenlenen törene çok sayıda diplomat ve yetkili katıldı. 

İran Dışişleri Bakanı'nın Konsolosluk İşlerinden Sorumlu Yardımcısı Ali Rıza Bikdeli törende yaptığı konuşmada, "Bugünü İran İslam Cumhuriyeti ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerde önemli bir gün olarak kabul ediyoruz." şeklinde konuştu.

Bikdeli, "Bölge inşallah istikrar, refah ve ilerleme sağlamak üzere daha fazla iş birliği ve yakınlaşmaya doğru ilerleyecek." ifadelerini kullandı. 

İran ve Suudi Arabistan, mart ayında Çin'in ara buluculuğunda ilişkileri düzeltme ve diplomatik temsilcilikleri yeniden faaliyete geçirme konusunda anlaşmıştı.

Tahran ve Riyad arasındaki ilişkiler 2016 yılında Şii bir dini figürün Suudi Arabistan'da idam edilmesi üzerine başlayan protestolarda İran'daki Suudi diplomatik misyonlarına saldırılmasıyla durmuştu.

Orta Doğu'nun iki gücü yedi yıl sonra yeniden diplomatik ilişkilerini düzeltme girişimlerine başladı.

Kabe’nin Örtüsünün Bakımı Yapıldı Kabe’nin Örtüsünün Bakımı Yapıldı

Hükümetin İngilizce yayın yapan Iran Daily gazetesine göre, yeni büyükelçi İranlı üst düzey diplomat Ali Rıza Enayati olacak.

İki ülke mart ayında büyükelçiliklerinin yeniden açılmasını ve 20 yıldan uzun bir süre önce yapılan ekonomik ve güvenlik iş birliği anlaşmalarının uygulanmasını öngören bir anlaşma imzaladı.

Çin'in başkenti Pekin'de dışişleri bakanlarının katılımıyla yapılan toplantının ardından iki ülke, diplomatik misyonlarının yeniden açılışına hazırlık amacıyla Riyad ve Tahran'a heyetler gönderdi.

İran'da 1979'da gerçekleşen İslam devrimi sonrası iki ülke bölgesel meselelerde sıklıkla karşı karşıya geldi. Suudi Arabistan ve İran, Suriye, Lübnan ve Yemen' de rakip taraflara destek verdi.