Muslim Port Haber Merkezi | Yunus Emre Kaynak

 Beşar Esad Arap Birliği Zirvesine katılmak için Arap ülkelerinin liderleri ile bir araya gelmek üzere Cidde’ye geldi.

Esad ve hükümeti, 2011'den bu yana muhalif protestoculara yönelik acımasız baskıları ve zulümleri sebebiyle bu zirveye katılım sağlamamıştı.

Muhammed bin Selman: İsrail'le Normalleşmeye Yakınız Muhammed bin Selman: İsrail'le Normalleşmeye Yakınız

Riyad yönetimi, yarım milyon insanı ölümüne neden olan ve Suriye'nin savaş öncesi nüfusunun yarısını mülteci konumuna düşüren iç savaşı sona erdirmek için diyalog çağrısında bulunmuştu.

WhatsApp Image 2023-05-19 at 14.17.16

Esad Veliaht Prens Selman ile Bir Araya Geldi

Suudi Arabistan veliaht prensi Muhammed bin Selman, Arap Zirvesi kapsamında Suriye devlet başkanı Beşar Esad'ı kabul etti.

Suriye ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkiler, Esad'ın babası ve eski Cumhurbaşkanı Hafız Esad'ın ölümünün ardından, Beşar Esad’ın 2000 yılında göreve gelmesinden bu yana çalkantılıydı. İki ülke 2012'de ilişkilerini kesti. Geçen hafta ise büyükelçiliklerini yeniden açma konusunda anlaştılar.

Diyalog süreci, Şubat ayında Suriye'nin kuzeyi ve Türkiye'nin güneyini vuran ve bölgeden yardım akınına yol açan büyük depremlerin ardından hız kazandı.

Depremlerin ardından Suudi Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, Arap dünyasında insani krizleri ele almak için Şam ile müzakereleri gerektiren Suriye'ye yeni bir yaklaşımın gerekli olduğu konusunda bir fikir birliği oluşturmakta olduğunu söyledi.

Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman bölgede barış için bastırdığı aktarıldı ve son aylarda Riyad’ın İran'la ilişkilerini geliştirdiği iletildi.

Suriye hükümetinin ana destekçilerinden biri olan İran ise, Suudi Arabistan ile ilişkileri yeniden başlatmak için Mart ayında Çin'de bir anlaşma imzalamıştı. Yenilenen Suudi-İran ilişkilerinin, iki tarafın rakip grupları desteklediği Orta Doğu ülkeleri üzerinde olumlu etkileri olması bekleniyor.

Tüm bu gelişmeler ışığında bölgede dengelerin yeniden değiştiği ve önümüzdeki süreçte yeni gelişmelerin yaşanacağı öngörülüyor.