Muslim Port Haber Merkezi | Fahrettin Uras

ABD, Körfez'de bulunan bir uçak gemisinin görevini bitirme kararını tersine çevirdi ve Pentagon, İran'ın 'son tehditleri' nedeniyle USS Nimitz'in konumunu koruyacağını açıkladı.

USS Nimitz, Kasım sonundan beri Körfez sularında devriye geziyor. ABD Savunma Bakanının Vekili Christopher C. Miller 31 Aralık'ta yaptığı açıklamada, gemiye "yaklaşık 10 ay süren teçhizat taşıma görevini tamamlamak için doğrudan eve geçmesini" emretmişti.

ABD'li yetkililerin açıklamalarını manşetlerine taşıyan New York Times gazetesi bu hareketin, Başkan Donald Trump'ın görevdeki son günlerinde bir çatışmayı önlemek için Tahran'a verilen 'gerileme' sinyalinin bir parçası olduğunu aktardı.

Bakan Vekili Miller pazar günü rotayı değiştiren yeni bir açıklama yaptı. Açıklamasında 'İranlı liderler tarafından Başkan Trump ve diğer ABD hükümet yetkililerine yönelik son tehditler nedeniyle, USS Nimitz'e yeniden konuşlandmayı durdurma emri verdim.' ifadelerini kullandı.

Devamında, 'USS Nimitz şimdi ABD Merkez Komutanlığı operasyon alanında, istasyonda kalacak. Amerika Birleşik Devletleri'nin kararlılığından hiç kimse şüphe etmemelidir' dedi.

Söz konusu tehditler hakkında ayrıntılı bilgi verilmezken açıklama, ABD'nin Bağdat'ta İran'lı komutan Kasım Süleymani ve Iraklı teğmen Ebu Mehdi el-Muhandis'i öldürülmesinin birinci yıldönümüne denk gelmesiyle de dikkat çekti.

Pazar günü binlerce Iraklı, başkent Bağdat ve diğer şehirlerde düzenlediği gösterilerde 'intikam' ve 'Amerika'ya hayır' sloganları attı. Bağdat'ta gerçekleşen insansız hava aracı saldırısının yıl dönümü de son günlerde İran genelinde Suriye, Lübnan, Yemen ve başka yerlerdeki destekçiler tarafından protestolarla anıldı.

Trump 2018 yılında ABD'yi Nükleer Anlaşmadan çekmiş, böylece tahrip edici yaptırımları eskiden olduğu gibi Tahran yönetimine dayatarak 'maksimum baskı' kampanyası başlatmıştı.

İki ülke, özellikle Süleymani'nin öldürülmesinin ardından daha şiddetli olmak üzere, Haziran 2019'dan bu yana iki kez savaşın eşiğine geldi.

Süleymani suikastından günler sonra İran, ABD ve diğer koalisyon birliklerinin bulunduğu Irak üslerine bir füze saldırısında bulundu, olay sonrasında ise Trump askeri müdahaleden kaçındığını açıklamıştı.

Pentagon'un uçak gemisini geri getirme kararını geri çevirmesine tepki gösteren İran Dışişleri Bakanlığı pazartesi günü, ülkesinin güvenlik ve askeri örgütlerinin Körfez'deki durumu yakından izlediğini aktardı.

Sözcü Saed Khatibzadeh bir basın toplantısında, 'Washington'a farklı kanallardan açıkça ve şeffaf bir şekilde gerekli mesajlar gönderilmiş ve doğrudan Basra Körfezi bölgesindeki tüm ülkelere bu tür haylazlıkların kurbanı olmamaları için uyarılar yapılmıştır.' ifadelerini kullandı.

İran Dışişleri Bakanı Mohammad Javad Zarif'in geçen hafta Katarlı mevkidaşı Muhammed bin Abdulrahman el Thani ile bir telefon görüşmesi yaptığı aktarıldı. Telefon görüşmesinin el Thani'nin bölgedeki gerilimler üzerine ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüşmesinden kısa bir süre sonra yapıldığı söylendi.

Khatibzadeh ayrıca Zarif'in İsrail'in Irak'taki Amerikan hedeflerini vurarak İran ve ABD'yi daha büyük bir çatışmaya sürüklemeye çalıştığı yönündeki son iddiasını da yineledi.

İran, Suudi Arabistan'daki Büyükelçiliğini Yedi Yıl Sonra Yeniden Açtı İran, Suudi Arabistan'daki Büyükelçiliğini Yedi Yıl Sonra Yeniden Açtı

Zarif, cumartesi günü sosyal medya hesabında şu açıklamayı yaptı: 'Irak'tan gelen yeni istihbaratlar, İsrailli provokatör ajanların sahte bir savaş sebebi ile Trump'ı sıkıştırmak için Amerikalılara karşı saldırılar planladığını gösteriyor' ifadelerini kullandı.

Paylaşımına Trump'ı da etiketleyen Zarif, 'Tuzaklara karşı dikkatli ol Trump. Herhangi bir saldırının karşılığı ağır olacak. Özellikle de dostların için' diyerek Trump'ı uyardı.

İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz bir radyo programına verdiği demeçte, 'Zarif'ten, İsrail'in ABD'ye karşı terörist saldırıları başlatacağına dair bu saçmalığı duyuyoruz, bu gerçekten tamamen saçmalık' ifadelerini kullandı.

Bu açıklamanın ertesinde İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, 'Onlar Amerikan kanı dökmek pahasına bazı hedeflerine ulaşmaktan utanmıyorlar.' ifadesini kullandı.

Açıklamalarına devam eden sözcü 'Bizim cevabımız: gerginlik aramıyoruz, ulusal güvenliğimizden ödün vermeyeceğiz ve ciddi şekilde yanıt vereceğiz' dedi.