Muslim Port Haber Merkezi | Yusmar Yusuf

"Keşmir Müslümanları Hindu Hukuk Kurullarına Göre Yönetilecek!"

Hindistan hükümeti, 70 yıldır işgal altında tuttuğu ve son dönemde gerginliğin arttığı Cammu Keşmir eyaletinin özel statüsünü kaldırma kararı aldı. Keşmirli Osman’a bölgedeki gelişmeleri sorduk.

"Hindistan ile Keşmir arasında 1950’lerde imzalanan ve Cammu Keşmir’e özel statü kazandıran 370 maddelik bir anlaşma sağlandı ama Hindistan bu anlaşmaya hiç bir zaman sadık kalmadı. Hep Keşmir’in haklarını gasp etti. Şu andaki Hindistan’ın Milliyetçi lideri Narenda Modi de, kendi Başbakanlık konuma has hakkı kullanarak Keşmir’i ilhak etme kararı aldı. Muhalefetle dahi masaya yatırılmadan alınan bu karar yürürlüğe konuldu ve Keşmir’in eyalet statüsü de kaldırıldı. Bu aynı zamanda şu demek oluyor; Müslümanlar şu anda Hindu hukuki kurallarına tabi tutuldu. Bundan sonra Keşmir’in demografik yapısına da giderek müdahale artacaktır." dedi.

"Türkiye, Malezya ve Pakistan, Hindistan’ın bu kabul edilemez tek taraflı kararına tepki gösterdi. Durumun BM’ye taşınması talebinde bulunuldu."

08a46c94a0768d2944898b90e0f4ac05.jpg

‘Hangi Dağda Kalacağımı Bende Bilmiyorum’ ‘Hangi Dağda Kalacağımı Bende Bilmiyorum’

"Referandum Olsa Cammu Keşmir Müslümanları Bağımsızlıktan Yana Tercih Yapar"

Osman, Cammu Keşmir’in İslami ayaklanma sürecine de değindi.

"1924’te ilk İslami mücadele başladı. İslami direniş 1930’da ise bir yapıya dönüştü. Gulan Abbas Han başkanlığındaki Müslüman gençlerin oluşturduğu harekete Hürriyet konferansı adı verildi."

"Hindistan işgalindeki Keşmir’de üç büyük savaş yaşandı en büyük bilinen ise 1947 yılında gerçekleşti ve Hindistan Müslüman Keşmir’i işgal etti. Ve Keşmir bölgesinde bulunan Mahraca Hırising adlı İngiltere güdümünde bir liderle masaya oturarak Keşmir’in işgal altında tutulmasını da sağlamlaştırdı. Hindistan aynı zamanda durumu Birleşmiş Milletler’e taşıdı ve referandum kararı alındı ancak bu Referandum hala gerçekleşmedi. Şu anda referandum olsa Keşmir yine Müslümanlardan yana bağımsızlığını kazanır." Ifadelerini kullandı.

"Hindu Askeri Hapishanesinde Yaşıyoruz"

Hindu işgalinin sürecini de anlatan Osman Mohammad, Cammu Keşmir’in askeri hapishaneye benzediğini sözlerine ekledi.

"1947’den beri askeri işgal altındayız. Sınırlarımızda 700 Bin Hindistan askeri bulunuyor her on kişiden biri asker. Askeri hapishanede gibi yaşıyoruz."

1565048803821.jpg

"Eğer Yeryüzünde Cennet Varsa; İşte O Keşmir…"

Osman Keşmir’in doğal güzelliklerinden bahsederken duygulanıyor…

"Keşmir Asya’nın İsviçresi olarak bilinir. Ayrıca Farsça meşhur bir söz vardır; "Eğer yeryüzünde bir cennet varsa, o işte Keşmir, Keşmir, Keşmir" Şu anda tüm güzelliklerimiz Hindistan işgali altındadır. Çok güzel, yem yeşil arazilerimiz, uçsuz bucaksız ovalarımız…"

"Yaklaşık 100 Bin Şehit Verdik, 10 Bine Yakın İnsan İse Hala Kayıp…"

kashmir.jpg

Hinduların binlerce Müslümanı katlettiği söyleyen Osman, yine binlerce insanın da hala kayıp olduğunu söyledi.

"70 yıl da yaklaşık 100 bin şehit verdik. 2018 yılında ise bu şiddet tırmanış gösterdi ve binden fazla insan katledildi. 8 bin ila 10 bin arasında ise bir kaybımız var. O kadar insan alıp götürdüler ki artık bizim oralarda ‘yarım dul’ sözü yayılmaya başladı ve artık sıradanlaştı."

Hindistan- İsrail Yakınlaşması

"İsrail ile Hindistan arasında özellikle de Modi yönetimi arasında ilişkiler son zamanda güçlendi. Hindistan İsrail’den sürekli silah satın alıyor. ABD ise her zaman olduğu gibi duruma sessiz kalıyor ancak düşüncem, bugüne kadar yanımızda olmadığı için bundan sonra da yanımızda olmayacağı yönündedir. Burada en ilginç olan ise birleşik Birleşik Arap Emirlikleri’nin Hindistan’ı işgalini destelediğini ilan etmesi oldu."

"Burada Pakistan’a da değinmemiz gerek. Pakistan’ın askeri durumu biliniyor, askeri olarak bir müdahalede bulunabilir ama siyasi olarak böyle bir karar henüz alınmadı. Ancak yine şunu da söyleyebiliriz ki; Hindistan, Pakistan’ın içinde bulunduğu ekonomik durumdan da faydalanarak bu kararı almaya gitmiş olabilir." ifadelerini sözlerine ekledi.

Osman Mohammad, röportaj yaptığımız Keşimirli Müslümanın mahlas adıdır. Güvenlik gerekçelerinden dolayı adını ve suretinin yayınlanmasını istemedi. Keşmir davası adına kendisine ve tüm Müslüman Keşmirlilere saygılarımızla…