Muslim Port Haber Merkezi | Salih Eser

Hamas sözcüsü Sami Ebu Zuhri, Kudüs'te Ramazan ayı ile birlikte İsrail saldırılarında yaşanan artış ve Mescid-i Aksa'ya yönelik İsrailli sivil işgalcilerin baskınlarını Muslim Port'a değerlendirdi.

'Ramazan Atmosferini Bozmak İstiyorlar'

Sami Ebu Zuhri, Ramazan ayı ile birlikte Mescidi Aksa ve Kudüs'te Müslümanlara yönelik baskıların artmasını;

'İşgalcilerin ve fanatik Yahudilerin, işgal güçlerinin koruması altında Mescid-i Aksa'ya baskınları artarak devam ediyor. Özellikle Ramazan ayında daha sıkı ve yoğun olarak bu baskınlarını gerçekleştiriyorlar. Bunu da mübarek ayda Müslümanların rahat bir Ramazan geçirmelerine fırsat vermemek adına yapıyorlar.

Müslümanlar, Ramazan ayında Mescid-i Aksa'da bulunmak ve orada daha fazla vakit geçirmek için ekstra gayret sarf ediyor. O yüzden fanatik Yahudiler de sık baskınlar yaparak Ramazan atmosferini bozmak istiyorlar' ifadeleriyle değerlendirdi.

‘Yüzyılın Anlaşması’ Sonrası Neler Oluyor? Dikkat Çeken Gelişmeler ‘Yüzyılın Anlaşması’ Sonrası Neler Oluyor? Dikkat Çeken Gelişmeler

'Bütün Baskınlar Mescid-i Aksa ve Kudüs'ü Tam Olarak Yahudileştirmeyi Amaçlıyor'

Zuhri, Siyonist İsrail güçlerinin koruması altında Müslümanların ilk kıblesi Mescidi Aksa'ya Yahudi sivillerin provokatif baskınlarını da değerlendirdi.

'İsraillilerin, Yahudilerin Mescid-i Aksa'ya baskınlarının amacı, yeni bir kimlik ortaya çıkarmak ve uygulamak istiyorlar. Mescid-i Aksa'yı zamansal ve mekansal olarak bölmeye çalışıyorlar. Buna da gerçeklik kazandırmak istiyorlar. Zamansal olarak belli saatleri Müslümanlara belli saatleri işgalcilere diye ayıracaklar. Mekansal olarak ta, kutsal mekanın belli noktaları üzerinde çalışmalar yapıyorlar. Buraları da işgalcilerin kullanımına tahsis edecekler. Bütün baskınlar Mescid-i Aksa ve Kudüs'ü tam olarak Yahudileştirmeyi amaçlıyor. Bu yaşananlarda Mescid-i Aksa'nın Yahudileştirilmesi kapsamında meydana gelmektedir" dedi.

'Filistinliler Mescid-i Aksa ve Kudüs İçin Her Şeyi Yapmaya Hazır'

Gazze'den de hem siyasiler hem de halk Mescidi Aksa'ya büyük destek gösterilerinde bulundu. Buna karşılık İsrail Gazze'ye de saldırılar düzenledi. Zira Gazze'den de direniş grupları sürekli karşılık verdi. Hamas sözcüsü, Mescid-i Aksa için harekete geçildiğini söyledi.

'Bizim için Mescid-i Aksa sadece bir toprak ya da bir mescit değil, Kura'an ayeti ile sabittir. Mescid-i Aksa Kur'an-ı Kerim ayetlerinin bir parçasıdır. İlk kıblemizdir. Göklere açılan kapıdır. Ve Peygamberler şehridir. Biz Mescid-i Aksa'yı muhafaza ediyoruz, savunuyoruz.

Gazze'deki direniş gruplarından Mescid-i Aksa için ciddi bir destek mesajı gönderildi. İşgal altındaki Filistin topraklarına roketli atışlar yapıldı. Bu, işgalcilere daha fazla ileri gitmeyin ve Kudüs'teki direnen gençlere destek mesajı olarak yapıldı. Filistin'de tüm gruplar tek bir yürek olarak Mescid-i Aksa ve Kudüs'ü savunmak için ellerinden ne geliyorsa da yapmaya hazırlar. Mescid-i Aksa için yapılmayacak bir şey yoktur'

'Kudüs'te Mücadele Veren Gençlerimizi Yalnız Bırakmayın'

Zuhri Mescidi Aksa ve Kudüs ile ilgili olarak İslam dünyasına bir de çağrı da bulundu.

'Eğer Müslümanlara, İslam dünyasına bir mesaj gönderecek olursak, özellikle Türkiye'deki Müslüman kardeşlerimize şöyle bir şey söylemek isterim; Mescid-i Aksa sadece Filistinlilerin davası değil, İslam'ın, Müslümanların bir parçasıdır. Müslümanlar, inançlarının bir parçası olarak Mescid-i Aksa'yı savunmalıdır. Türkiye'deki kardeşlerimize özel bir görev düşüyor. Çünkü Mescid-i Aksa'da önemli bir rolleri var. Kudüs'te son Müslüman hakimiyeti Türkiye'nin hakimiyetinde oldu. Türkiye başta olmak üzere tüm Müslümanları sürekli hazır olmaya davet ediyorum. Bir şey istiyorum; tüm Müslümanların Kudüs'te mücadele veren gençlerimize destek olma, yalnız bırakmama ve ellerinden gelen her şeyi yapmaları çağrısında bulunuyorum' dedi.