Kazak Celilova Çin Zulmünü Anlattı: Müslüman Kimliğimizden Dolayı İşkence Gördük Kazak Celilova Çin Zulmünü Anlattı: Müslüman Kimliğimizden Dolayı İşkence Gördük

Muslim Port Haber Merkezi |Salih Eser

Filistin Devlet Başkanı Mahmud, işgalci İsrail yönetiminin, 'hükümet olmadığı' gerekçesiyle işgal altındaki Doğu Kudüs'teki Filistin seçimlerine ilişkin kendilerine bir cevap vermekten kaçındığını açıkladı ve bunu gerekçe göstererek 22 Mayıs'ta yapılacak seçimleri belirsiz bir tarihe kadar ertelendiğini resmen duyurdu.

Filistin Halk Cephesi, İslami Cihad, Hamas ve tüm Filistinli gruplar basın açıklamaları yayınlayarak, El Fetih ve Mahmud Abbas'ın kararlaştırılan Filistin seçimlerini erteleme kararını ve "seçimleri gerçekleştirmek için işgal devletine başvurarak ona boyun eğdiği" gerekçesiyle erteleme kararını reddettiklerini duyurdu.

'Seçimlerin Ertelenmesini Asla Kabul Etmiyoruz'

Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, Filistin seçimlerini ve Abbas'ın erteleme kararını Muslim Port'a değerlendirdi.

"Filistin seçimleriyle ilgili olarak, tüm partilerin anlaşmasıyla seçim kampanyalarının önümüzdeki günlerde başlaması bildirilmişti. Ve önümüzdeki ayda gerçekleştirilmesi bekleniyordu. Ama şöyle bir bilgi bize ulaşmıştı. Filistin yönetimi yani Mahmud Abbas Yönetiminin erteleme niyetinde olduğu konuşuldu. Biz Hamas hareketi olarak seçimlerin iptal edilmesini ya da ertelenmesini kabul etmiyoruz. Seçimlerin anlaşıldığı ve planlandığı şekilde ilerlemesi gerekiyor. Bu bizim halkımızın hakkıdır." dedi.

"Kudüs İrade Meydanı, Vazgeçmek Kaçmaktır"

Hamas sözcüsü, erteleme kararına sert tepki gösterdi. Abbas'ın İsrail yönetimine boyun eğdiğini ifade etti.

"Bu erteleme ya da iptal etmek konusuna da şunu gerekçe gösteriyorlar. İşgal yönetiminin Kudüs'te seçimlerin yapılmasına kesinlikle izin vermeyeceğini ileri sürüyorlar. Bu hiçbir şekilde kabul edilebilecek bahane değildir. Kudüs'ün olmadığı bir seçimin gerçekleştirilmesini arzu etmiyoruz. Fakat Kudüs'ü bahane gösterip seçimden vazgeçmek, adeta kaçmak asla kabul edilemez."

Biz Hamas olarak Kudüs'te gençlerin yaptıklarına şahidiz. Bizler de sandıkları kurabiliyoruz, istediğimizi yapabiliyoruz. İşgale karşı kendi irademizle, kendi halk gücümüzle mücadelemizi verebiliyoruz. Kudüs bir irade meydanı, bir bahane meydanı değildir. Bir mücadele olması gerekiyor. İşgalciler izin vermedi diye bir bahane kabul etmiyoruz." ifadelerini kullandı.

"15 Yıldır Filistin'in Kaderi Bir Adamın Elindedir"

Zuhri, Mahmud Abbas'n koltuğunu korumak istediğini vurgulayarak seçimlerin ertelenmeden yapılması gerektiğini söyledi.

"Seçimler kesinlikle yapılmalıdır. 15 yıldır Filistin'in kaderi bir adamın yani Mahmud Abbas'ın elindedir. 2005'ten bu yana kadar Abbas, hem Filistin yönetimi başkanlığı, hem Filistin Kurtuluş Örgütü liderliği hem de Ulusal Konseyi liderliği yapıyor. Bu görevleri 16 yıldır bir kişinin yapması hiç doğru değil. Ve bu seçime gidilmeli ve yapılmalıdır. "