Muslim Port Haber Merkezi

Ülkede Hızlı Destek Gücü adı verilen RSF ile ordu kuvvetleri arasındaki çatışmalar 15 Nisan tarihinden bu yana devam ederken olaylarda yüzlerce kişi hayatını kaybetti binlerce Sudanlı da oturdukları yerleri terk etmek zorunda kaldı.

Çatışmalar Hartum, Bahri ve Ombdurman kentlerine de sıçradı.

Bir dönem yaşanan şiddet olaylarıyla dünya gündemini meşgul eden Darfur şehrinde de çatışmalar başladığı aktarıldı. Darfur’da da çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Güney Afrika Uluslararası Adalet Divanı’nda İsrail’e Soykırım Davası Açtı Güney Afrika Uluslararası Adalet Divanı’nda İsrail’e Soykırım Davası Açtı

Ordu, başkent yakınlarındaki RSF hedeflerine yönelik olarak savaş uçakları ve insansız hava araçlarıyla saldırılar düzenliyor. Ülkede çok sayıda kişinin de yaşanan çatışmalar nedeniyle gıda, temiz su ve enerjiye ulaşmakta güçlük çektiği belirtiliyor.

Birleşmiş Milletler verilerine göre, çatışmalarda şu ana kadar en az 512 kişi hayatını kaybetti 4 bin 200’den fazla kişi de yaralandı. Ancak asıl sayının çok daha yüksek olduğu ifade ediliyor.

Sudan’da çatışmaların ilk haftasında 75 binden fazla kişinin evlerni terk etmek zorunda kaldığı belirtiliyor. Ülkedeki hastanelerin de çatışmalardan etkilendiği ve sadece yüzde 16’sının normal şekilde faaliyetlerine devam edebildiğine dikkat çekiliyor.

RSF, ordu güçlerini hava saldırıları düzenleyerek ateşkesi bozmakla suçluyor. Sudan ordusuysa RSF güçlerini ateşkese uymamakla suçluyor.

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu çok sayıda ülke vatandaşları ve diplomatlarını Sudan’dan tahliye ediyor.

Çatışmaların tarafı iki komutan ise müzakereye yanaşmıyor

Sudan Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) Komutanı Orgeneral Muhammed Hamdan Dagalu ile görüşmesinin mümkün olmadığını bildirdi.

Sudan’da, orduyla savaşan paramiliter gücü yöneten General Mohamed Hamdan Dagalo da, yaptığı açıklamada, çatışmalar durana dek müzakere etmeyeceğini söyledi.