Muslim Port Haber Merkezi | Yunus Emre Kaynak

Mattohti Mattursun, Mart 2014'te Çin zulmünden kaçarak gözaltına alınan aralarında çocukların da bulunduğu 350 Uygur mülteciden biriydi.

Dünya Uygur Kongresi ve Uygur İnsan Hakları Projesi'nden (UHRP) 24 Nisan'da yapılan bir açıklamaya göre, Mattohti Mattursun, 21 Nisan'da Bangkok'taki Suan Phlu Göçmen Gözaltı Merkezi'nde karaciğer yetmezliğinden öldü. 40 yaşındaydı. Ancak ölümünün şüpheli olduğu belirtildi.

Muhammed Tursun olarak da bilinen Mattohti, Mart 2014'te farklı bir ülkede güvenli bir yere ulaşma umuduyla Malezya'ya doğru giderken gözaltına alınan çocuklar da dahil olmak üzere 350 Uygur'dan biriydi. Ertesi yıl, bunların en az 170'i Türkiye'ye transfer edildi. 100'den fazla Uygur Türkü ise Çin'e geri gönderildi.

Tayland Göçmen Zulmüne Devam Ediyor

UHRP İcra Direktörü Ömer Kanat yaptığı açıklamada, "Taylandlı yetkililer sadece güvenli bir sığınak arayan bu masum insanları serbest bırakmak ve insanlık için harekete geçmeden önce kaç ölüm daha gerçekleşecek" dedi. "Dünyanın dört bir yanındaki Uygurlar, bu mültecilerin dokuz yıldır sefalet içinde bırakılması ve dünyanın onları kurtarmak için parmağını bile kıpırdatmaması sebebiyle acı çekiyor."

Dünya Uygur Kongresi Başkanı Dolkun İsa ise yaptığı açıklamada, "Yalnızca kalan tüm tutukluların ölümüne yol açabileceğinden korktuğumuz sert gözaltı koşulları" konusunda endişeleri olduğunu söyledi.

Güneydoğu Asya'daki birçok ülke gibi, Tayland da 1951 BM Mülteci Sözleşmesi'ne taraf değil ve sığınmacıları "yasadışı göçmenler" olarak tutuklamaya ve gözaltına almaya devam ediyor.

Uygurların Ölümünde Şüpheler Devam Ediyor

Uygur insan hakları grupları, Mattohti'nin haftalarca süren şiddetli mide ağrısı ve kusmanın yanı sıra sarılık geçirmesinden sonra geçtiğimiz Cuma günü hastaneye gönderildiğini söyledi. Hastaneye gittikten kısa bir süre sonra öldü.

Uygur Kültürü İslam’dan Ayrılamaz Uygur Kültürü İslam’dan Ayrılamaz

Tayland ise henüz ölümünü resmi olarak doğrulamadı.

Geçtiğimiz Şubat ayında, 49 yaşındaki Aziz Abdullah, dokuz yıl gözaltında tutulduktan sonra zatürreden ölmüştü.

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün Asya Direktörü Elaine Pearson yaptığı açıklamada, "Taylandlı yetkililer insanları göçmen gözaltı merkezlerinde yıllarca korkunç koşullarda tutarak riske atıyor" dedi.
"Mattohti Mattursun'un ölümü, sığınmacıları ve mültecileri uzun süre hapsetmeye yönelik bu istismarcı politikayı sona erdirmek için alarm vermelidir." açıklamasında bulundu.

Editör: Yunus Emre Kaynak