Muslim Port Haber Merkezi | Bekir Sıtkı Şirin

Türkiye’nin Mısır ile ilişkilerinin normalleşmesinin kısa süre içerisinde büyük gelişmelere ön ayak olabileceğini söylemek zor. Ancak Türkiye’nin Sisi yönetiminden talep edeceği maddelerden biri de Mısır’daki Müslüman Kardeşler mensuplarına yönelik cadı avının dindirilmesi olacak. Mısır’da Sisi yönetimi ile Müslüman Kardeşler arasında bir sulh tesis etmek imkânsıza yakın dursa da Türkiye Mısır’daki Sisi zulmünün dinmesini sağlayabilir.

Türkiye’nin Mısır ile ilişkileri Temmuz 2013’te Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin devrilmesiyle sonuçlanan askeri darbeyle bozulmuş ve iki ülke arasında siyasi alanda başlayan gerginlik karşılıklı ticaret olmak üzere ekonomik ilişkileri de bir miktar olumsuz etkilemişti. Yakın zamanda iki tarafın da attığı adımlarla başlayan normalleşme çabaları ve bu yönde ortaya konulan siyasi irade sonucu yeni bir dönemin kapısı aralandı.

MISIR İLE İLİŞKİLERDE YENİ DÖNEM

Bilindiği üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Mısırlı mevkidaşı Abdulfettah es-Sisi, Katar'da düzenlenen Dünya Kupası'nda bir araya gelmişti. İki liderin ortaya çıkan samimi karelerinin ardından diplomatik anlamda yeni gelişmeler yaşandı. 10 yılın sonunda iki ülkenin karşılıklı olarak büyükelçi ataması kararlaştırıldı. Ayrıca Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, seçimlerden zaferle ayrılan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı tebrik eden isimlerden oldu.

Husiler: Amerikan ve İngilz Vatandaşları Yemen'den Ayrılsın Husiler: Amerikan ve İngilz Vatandaşları Yemen'den Ayrılsın

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN SİSİ'YE DAVET

Yaşananların ardından Türkiye’nin Kahire Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Büyükelçi Salih Mutlu Şen, Russia Today’ın Arapça kanalına açıklamalarda bulundu. Şen, “Cumhurbaşkanı, Türkiye’yi ziyaret etmesi için Mısır Cumhurbaşkanı es Sisi’ye davet gönderdi. Mısırlıların, Erdoğan’ı Mısır’da görmeyi arzuladıklarını biliyorum. İki Cumhurbaşkanı görüşmenin yerini belirleyecekler. Görüşme Ankara ya da Kahire’de gerçekleşecek.” dedi.

MÜSLÜMAN KARDEŞLER'İN TUTUMU NASIL?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'yi Türkiye'ye davet etmesinin ardından gözler Ankara ile Kahire arasındaki normalleşme sürecine çevrildi. Önümüzdeki süreçte iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşme hızının yükselmesi beklenirken Mısır'da darbe ile yönetimden uzaklaştırılan Müslüman Kardeşler hareketinin konuya ilişkin tavrı merak ediliyor. Bu konuda görüştüğüm Müslüman Kardeşler'e yakın kaynaklar, Türkiye ile Mısır arasındaki normalleşme sürecine karşı olmadıklarını belirtiyor. Aksine bu durumun Mısır'daki baskı ortamının dinmesine ve hapishanelerde bulunan mahkumların özgürlüğüne vesile olmasını ümit ediyorlar.

MISIR'DA SİSİ ZULMÜ SONA EREBİLİR Mİ?

Türkiye’nin Mısır ile ilişkilerinin normalleşmesinin kısa süre içerisinde büyük gelişmelere ön ayak olabileceğini söylemek zor. Ancak Sisi yönetimi ile ilişkilerin düzeltilmesi karşılığında Türkiye’nin ajandasında yer alan hususlardan biri de Müslüman Kardeşler hareketinin geleceğine dair... Yani Türkiye’nin Sisi yönetiminden talep edeceği maddelerden biri de Mısır’daki Müslüman Kardeşler mensuplarına yönelik cadı avının dindirilmesi olacak. Mısır’da Sisi yönetimi ile Müslüman Kardeşler arasında bir sulh tesis etmek imkânsıza yakın dursa da Türkiye Mısır’daki Sisi zulmünün dinmesini sağlayabilir.