Muslim Port Haber Merkezi | Bekir Sıtkı Şirin

Afganistan'daki Sel Felaketinde En Az 30 ölü, 70 Yaralı ve Onlarca Kayıp Var Afganistan'daki Sel Felaketinde En Az 30 ölü, 70 Yaralı ve Onlarca Kayıp Var

Sama Haber Ajansı'nın geçtiğimiz günlerde aktardığı habere göre, Amerika'nin Afganistan'dan çekilme sürecinde ülkede bıraktığı silahların bir bölümü Gazze Şeridi'ndeki Filistin direniş hareketlerinin eline geçti. Haberini İsralli üst düzey bir askeri yetkiliye dayandıran Sama Haber Ajansı, "Afganistan'da ele geçirilen küçük silahlardan bazılarının Gazze Şeridi'ndeki Filistinli grupların elinde tespit edildiğinin" doğruladığını belirtti. Öte yandan ismi açıklanmayan İsrail askeri yetkilisi, Ukrayna'ya gönderilen gelişmiş Amerika ve Batı menşeili silahların da İran ve diğer İsrail düşmanı aktörlerin eline geçmesinden endişe edildiğini kaydetti.

DEV BİR TEÇHİZAT AFGANİSTAN'DA KALMIŞTI

Amerika'nin  Ağustos 2021'de Afganistan'dan çekilirken milyarlarca dolar değerinde askeri teçhizat bırakmıştı. Pentagon'un yayımladığı raporun ardından, Amerika'nin bıraktığı askeri ekipmanların ayrıntıları ortaya çıkmıştı. Amerika'nin Kabil'de bıraktığı askeri teçhizat, 7 milyar dolarlık savaş uçakları, helikopterler, füzeler ve gelişmiş silahlardan oluşuyor. Pentagon'un raporuna göre,  78 savaş uçağı, 22 bin Humvee zırhlı aracı ve binlerce gelişmiş silahlar Taliban'ın eline geçmişti. Geride bırakılan askeri teçhizat, savaş uçakları, helikopterler, füzeler, zırhlı tanklar ve gelişmiş silahlardan oluşuyor.