MuslimPort Haber Merkezi | Bekir Sıtkı Şirin

İsrail Barbarlığına Karşı "Gazze Ol" İsrail Barbarlığına Karşı "Gazze Ol"

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Çin lideri Şi Cinping’in özel davetiyle ile 13 Haziran’da gittiği Pekin’de Xi Cinping ve kurmayları ile özel görüşmeler gerçekleştirdi. Abbas, 15 Haziran 2023 tarihinde yaptığı açıklamada “Çin ve Filistin yakın dosttur, Bugün Çin ve Filistin stratejik işbirliği ilişkilerinin resmi olarak kurulduğunu duyuruyorum” ifadelerini kullandı. Dış basında aktarılan bilgilere göre konuşmasında Çin’in “Tek Çin” politikasını desteklediklerini vurgulayan Abbas, Uygur meselesi hakkında şunları söyledi:

“Bazılarının gündeme getirdiği Uygur meselesi bir insan hakları meselesi değildir. Bu, Çin’in terörizm, aşırılık ve ayrılıkçılıkla mücadelesidir. Filistin Hükûmeti Çin’in bu mücadelesini her zaman destekliyor. Filistin her zaman Çin’e inandı. Çin’in daima adaleti yerine getireceğine inanıyoruz.”

FİLİSTİN DİRENİŞİNDEN UYGURLARA ZİYARET

Mahmud Abbas'ın söylediği belirtilen sözler yoğun bir tepkiyle karşılanırken Türkiye'de bulunan Filistin direniş hareketlerinin temsilcilerinin Doğu Türkistanlılara anlamlı bir ziyaret planladığı öğrenildi. MuslimPort'un edindiği bilgiye göre Filistin direniş hareketlerinin Türkiye'deki temsilcilerinden oluşan bir heyet bu hafta sonu Doğu Türkistanlıları ziyaret edecek. Birlik ve beraberlik mesajının verileceği buluşmada Filistin halkının Uygur Türklerinin yanında olduğu belirtilecek.