Askeri Konsey Sözcüsü Albay Amadou Abderrahmane tarafından devlet televizyonunda okunan açıklamada, “Bazı Nijerlilerin de suç ortaklığıyla, Nijer’e askeri müdahalenin yol ve araçlarını araştıran Fransa, gerekli siyasi ve askeri izni almak için Nijer Ulusal Muhafızlar Başkanlığıyla bir toplantı yaptı” denildi.

Geçen hafta Nijer’de iktidarı ele geçiren askeri cunta, devrilen hükümetin, Fransa’ya, Cumhurbaşkanı Bazoum’u serbest bırakmaya çalışmak için cumhurbaşkanlığı sarayına saldırı düzenleme yetkisi verdiğini iddia etti.

Abderrahmane, söz konusu yetkinin Dışişleri Bakanı Hassoumi Massaoudou tarafından imzaladığını öne sürdü.

Bir zamanlar Nijer’i işgal eden Fransa, darbeyi kınadı ve herhangi bir askeri müdahale niyetini açıklamadan Bazoum’un görevine iade edilmesini istedi.

Nijerya'da Köylere Silahlı Saldırı: En Az 160 Kişi Öldü, Yüzlerce Yaralı Nijerya'da Köylere Silahlı Saldırı: En Az 160 Kişi Öldü, Yüzlerce Yaralı

Bazoum’un cumhurbaşkanlığı sarayında alıkonulmasının ardından iktidarı ele geçiren Askeri Konsey, daha önce Bazoum’u serbest bırakmaya yönelik herhangi bir yabancı girişimin kan dökülmesine ve kaosa yol açacağını vurgulayarak uyarıda bulunmuştu.

Editör: Yusuf Yusmar