Muslim Port Haber Merkezi

Afrika'da Fransa baskısı altında yıllarca yaşadıktan sonra sonra sömürüden kurtularak yönetimlerini değiştiren Nijer, Mali ve Burkina Faso, "aşırılık yanlısı şiddetle mücadele etmek üzere" ortak bir güç oluşturdu. 

Nijerya'nın başkenti Niamey'de yapılan görüşmelerin ardından askeri birliğin kurulduğu duyuruldu.

AFRICOM Nedir? Amerika Afrika'daki Askeri Etkisini Nasıl Oluşturdu? AFRICOM Nedir? Amerika Afrika'daki Askeri Etkisini Nasıl Oluşturdu?

Nijer'in en üst düzey askeri yetkilisi Tuğgeneral Moussa Salaou Barmou, ortak gücün "bölgeki güvenlik sorunlarının üstesinden gelmek için mümkün olan en kısa sürede faaliyete geçeceğini" söyledi.

Barmou, "savunma ve güvenlik hedeflerimize ulaşmamızı sağlayacak operasyonel bir konsept" olarak tanımladığı gücün işleyişi ve boyutu hakkında ayrıntı vermedi.

Sahel'de yıllarca güçlü bir askeri varlığa sahip olan eski sömürgeci güç Fransa ile ve diğer komşularıyla bağlarını koparan üç ülke kendi yönetimlerini oturtmaya çalışıyor. Batı'dan kurtulan bu bölge ülkelerinin sokaklarında son dönemde Rusya, Türkiye, Çin gibi ülkelerin bayraklarını yaygın şekilde görmek ise mümkün.

G5 ve ECOWAS'tan Ayrılarak Ortak Savunma Paktı Kurdular

Üç ülke geçtiğimiz eylül ayında Sahel Devletleri İttifakı (AES) olarak bilinen ortak savunma paktı kurarak G5 adlı uluslararası güçten çekildi. 

Yine bu yıl şubat ayında da Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğundan (ECOWAS) ayrılma kararı aldılar. 

Mali'de on yılı aşkın bir süredir görev yapan BM barış gücü misyonu Minusma da, yeni yönetimin istediği üzerine aralık ayında çıkışını tamamladı.

Editör: Salih Eser