Muslim Port Haber Merkezi

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lior Haiat, İsrail''in işgal altında tuttuğu topraklardan Suudi Arabistan'a uzanacak kara bağlantısı projesi çalışmalarının başladığını duyurdu.

Lübnan'ı da İşgal Hevesinde Lübnan'ı da İşgal Hevesinde

İşgalci İsrail'i Suudi Arabistan'a bağlayacak kara yolu projesinin çalışmalarının başladığı bildirildi. İsrailli ynetnews'in haberine göre, İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lior Haiat, İsrail''in işgal altında tuttuğu topraklarla Suudi Arabistan'ı birbirine bağlayacak kara köprüsü projesinin çalışmalarına başlandığını ve iki ülke arasındaki ilişkilerde normalleşme sağlanmasa bile kara bağlantısının hizmet vereceğini söyledi.

"Kara bağlantısı üzerine çalışıyoruz. Tamamlanması için net bir tarih yok." ifadelerini kullanan Haiat, söz konusu projenin yıl sonuna kadar tamamlanabileceğini belirtti. İsrail ile Suudi Arabistan arasında resmi bir normalleşme sağlanması öncesinde tarafların çeşitli anlaşmalarla diplomatik ilişkileri yeniden tesis etmeyi kolaylaştırmayı amaçladığı düşünülüyor. Bu kapsamda Suudi Arabistan 2022'de İşgalci İsrail'e hava sahasını açmıştı.

Amerika Arabuluculuk Yapıyor

Karayolu planı ile, bölgede sınır kapılarında sürücü ve kamyon değiştirmeden Dubai'den Hayfa limanına tek bir kamyon ve sürücünün gelişini sağlamayı amaçladığı belirtildi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı planı ABD özel temsilcisi Amos Hochstein'a sundu.

Üst düzey İsrailli yetkililere göre, Amerikalılar plan konusunda hevesliydi ve ilgili ülkeler olan Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Ürdün'e planı tanıtmaya başladılar.

Birleşik Arap Emirlikleri'nden başlayıp Suudi Arabistan'dan geçerek İsrail limanlarında sona erecek sınırları aşan bir altyapı projesi için kolların sıvalandığı aktarıldı. Projenin daha sonra Bahreyn ve Umman'a genişleyeceği belirtildi.

Editör: Salih Eser