Muslim Port Haber Merkezi

İsrail işgal rejimine ait savaş uçakları gece yarısı Gazze'ye ve Güney Lübnan'a arka arkaya saldırılar düzenledi. Direniş güçleri de füzelerle ve uçaksavarlarla karşılık verdi.

Bu saldırıların dün ikindi vakitlerinde Güney Lübnan tarafından 1948'de işgal edilmiş bölgenin kuzey kesiminde bulunan işgalcilere onlarca füze atılmasının ve bu yüzden yahudi yerleşimcilerden üç kişinin yaralanmasının gerekçe gösterildiği haber verildi. Güney Lübnan tarafından işgal güçlerine yönelik füze saldırıları, siyonist işgal güçlerinin Mescidi Aksa'ya vahşice baskınlar düzenlemelerinin ve orada itikafa girenleri yerlerde sürükleyerek dışarı çıkarmalarının ardından ve bu baskınlara tepki olarak gerçekleşmişti. 

İşgal güçlerinin dün gece yarısından önce Gazze'de Zeytun Mahallesi'nin doğusunda tarım arazilerini, Gazze şehrinin Şucaiyye Mahallesi'ni, Han Yunus'un doğusundaki El-Fihari mıntıkasını ve direnişin bir gözlem noktasını hedef alan saldırılar düzenledikleri belirtildi. 

Gece yarısından sonra da yine Gazze'de birçok noktayı ve tarım arazilerini hedef alan füzeler attıkları bildirildi. Sınır tarafından da direnişin bazı noktalarına top saldırıları gerçekleştirdiler. 

Sabah saatlerinde de işgal uçakları El-Bureyc Mülteci Kampı'nı hedef alan saldırılar düzenledi. 

Husiler: Amerikan ve İngilz Vatandaşları Yemen'den Ayrılsın Husiler: Amerikan ve İngilz Vatandaşları Yemen'den Ayrılsın

Saldırılardan birinde Ed-Durre Çocuk Hastanesi'nin zarar gördüğü belirtildi. Filistin Sağlık Bakanlığı işgalcilerin hastaneyi hedef alan saldırısına tepki gösterirken, hastanede tedavi altında olan çocukların ve refakatçilerinin bu yüzden ciddi bir fobi yaşadıklarını dile getirdi. 

Gazze Direnişi İşgal Altındaki Toprakları Hedef Alarak Karşılık Verdi

Direniş güçleri de bu saldırılara, Gazze çevresindeki yahudi yerleşim merkezlerini hedef alan füze saldırılarıyla karşılık verdiler. Ayrıca işgal uçaklarına karadan havaya füzelerle karşılık verdiler. Çevredeki yerleşim merkezlerinde alarm sirenleri çalarken işgal rejimi civardaki bütün şehirlerde ve yerleşim bölgelerinde sığınakları kullanıma açtı. 

Güney Lübnan tarafında da işgal güçleri gece yarısından sonra Sur şehri yakınındaki Reşidiyye Mülteci Kampı'nı hedef alan saldırılar düzenledi.

İşgal güçleri dün yaptıkları açıklamalarda da Güney Lübnan tarafına saldırılar düzenlediklerini duyurmuşlardı.

İşgal güçleri Güney Lübnan'da Hamas'ın altyapısını hedef aldığını iddia etti. Ancak Lübnan'daki El-Meyadin tv kanalı işgal güçlerinin saldırılarında çiftçilerin kullandığı bir köprünün yıkıldığına dikkat çekti. 

Ne olmuştu?

İsrail işgal güçlerinin, Mescid-i Aksa'ya iki gece üst üste baskın düzenlemesi işgal altındaki Kudüs'te gerilimi tırmandırmıştı.

İsrail işgal ordusu, Lübnan’dan bir dizi roket atıldığını ve uyarı sirenlerinin devreye girdiğini duyurmuştu.

İşgalci İsrail Dışişleri Bakanlığı, saldırıda 34 roket fırlatıldığını bildirmişti. İsrail işgal ordusu, akşam saatlerinde de Lübnan'dan İsrail'in işgal altında tuttuğu kuzey bölgelere üç havan mermisi atıldığını açıklamıştı.

İsrail işgal ordusu, roket saldırılarının, Hamas'ın Lübnan’da konuşlu unsurları tarafından düzenlendiğini duyurmuş ve Hamas’ı sorumlu tutmuştu.

İsrailişgal ordusu, topraklarından İsrail'e roket atılmasında Lübnan hükümetinin de sorumluluğu bulunduğunu belirtmişti.