İşgalci İsrail'de, yedek askerler hükümet tarafından hazırlanan yargı reformuna karşı ordudan ayrılacaklarını duyurdu.

Yedek askerler, yaptıkları açıklamada, “Hükümetin yargı reformu, hukukun üstünlüğünü ve bağımsızlığı tehdit ediyor. Bu reform, İsrail demokrasisine ve güvenliğine zarar verecektir” dedi.

Yedek askerler, “Bu reformu durdurmak için ordudan ayrılmak zorunda kaldık” ifadelerini kullandı.

Yargı reformu, hükümetin yargının yetkilerini kısıtlamasını öngörüyor. Reform, hukukçular ve sivil toplum kuruluşları tarafından eleştiriliyor.

Yedek askerlerin ordudan ayrılması,  İşgalci İsrail’de aylardır devam eden hükümet karşıtı protestoları daha da artırdı.

Hizbullah: Aruri Suikastine 'İlk Cevap Olarak' İsrail'e 62 Roket Attık Hizbullah: Aruri Suikastine 'İlk Cevap Olarak' İsrail'e 62 Roket Attık

İşgalci İsrail’de Netanyahu hükümetinin yargı düzenlemesi ve diğer sağ politikalarına karşı çıkan protesto hareketi, 6 aydır ülke genelinde gösterilerine devam ediyor.

Hükümet karşıtı protesto hareketi, iktidarın bu adımına karşı 18 Temmuz Salı günü ülke genelinde sivil itaatsizlik eylemleri yapılacağını duyurmuştu.

İsrail işgal ordusunda aralarında savaş pilotları, denizaltı subayları, elit komando birliklerinin yer aldığı yüzlerce yedek asker de Netanyahu hükümetinin tartışmalı yargı düzenlemesine devam etmesi durumunda görevlerini sürdürmeyeceklerini açıklamıştı.