ABD’nin Irak'tan Çekilmek için Süre Talep Etmesi Tartışmaya Neden Oldu ABD’nin Irak'tan Çekilmek için Süre Talep Etmesi Tartışmaya Neden Oldu

Süleymaniye Sağlık Müdürlüğü'nden resmi bir kaynak, isminin gizli kalması kaydıyla Şarku'l Avsat'a yaptığı açıklamada, 'Salı günü kentin ilçe ve banliyölerindeki protestolar sırasında 4 kişi öldü, 50 kişi yaralandı. Sağlık Müdürlüğü'nün elinde kesin rakamlar yok çünkü protestolar farklı bölgelerde yapılıyor' dedi.

Aktivistler ise dünkü çatışmalarda 5 kişinin öldüğünü, yaralıların 50'nin üzerinde olduğunu aktarıyor.

Süleymaniye kentinden gazeteci sivil aktivist Aziz Rauf, Şarku'l Avsat'a verdiği demeçte, 'Tekiyye beldesi, Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) binası önünde öfkeli protestolara sahne oldu. Akabinde bina güvenlik görevlilerinin göstericilerin üzerine gerçek mermi kullanması, 1 göstericinin ölümüne, 5'ten fazla kişinin yaralanmasına sebep oldu. Seyyid Sadık ilçesinde, Salı öğle saatlerinde ilçe merkezine giren güvenlik güçlerinin göstericilerin üzerine ateş açması, 1 göstericinin ölümüne, birkaçının yaralanmasına neden oldu. Yaralılardan biri daha sonra hayatını kaybetti' diye konuştu.

Tekiyye beldesinde KYB'den bir kaynak, 'Göstericiler KYB'nin beldedeki komite merkezine saldırdı ve binayı kuşattıktan sonra ateşe verme girişiminde bulundular. Bu durum, merkez güvenlik görevlilerini, göstericileri dağıtmak ve binayı yakmalarını engellemek için havaya ateş açmaya zorladı. Bu esnada göstericiler merkezin güvenlik görevlilerinden birine saldırdı. Çatışmada bir görevli yaşamını yitirdi. Ayrıca merkezin 3 güvenlik görevlisi de yaralandı' dedi.

Tekiyye beldesi Müdürü Mamed Reşid, medyaya yaptığı açıklamada, 'Göstericiler, beldedeki KYB ve Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) binalarını ateşe verdi. Belde yönetimi Salı gününden bu yana, göstericilerin temsilcilerini veya organize edenleri öğrenerek talepleri üzerinde müzakere etmek ve beldenin istikrar ve güvenliğini korumak için bunlarla cami minberleri aracılığıyla ile iletişim kurmaya çalışıyor' ifadelerini kullandı.

Kalar ilçesinden sivil aktivist Serkut Hasan, Şarku'l Avsat'a, Kefri beldesinde güvenlik güçleri ile göstericiler arasındaki çatışmalarda 1 göstericinin öldüğünü, 3 göstericinin de yaralandığını bildirdi.

Sivil aktivist Fuad Cemail'in aktardığına göre, Çemçemal ilçesinde göstericiler Salı günü öğlen vakti siyasi parti binaları ve devlet dairelerinin önünde yeniden toplandı. Cemal, güvenlik güçlerinin göstericileri dağıtmak için açtığı ateşte 1 göstericinin öldüğünü, 2 göstericinin de yaralandığını bildirdi.

Gösterilerle eşzamanlık olarak, yönetimdeki partiler IKBY'i saran ekonomik sorunlara çözüm bulmak için çabalıyor. Yönetimdeki partiler, Erbil'de dün gerçekleştirdikleri istişare toplantısı sonrasında yayınladıkları ortak açıklamada, Erbil ve Bağdat arasında çözüm bekleyen sorunların aşılması amacıyla üst düzey bir hükümet heyetinin müzakerelerde bulunmak üzere Bağdat'a gideceğini duyurdular. Açıklamada, 'Görünüşe göre bu konuda iki taraf arasında görüş birliği var' denildi.

Yönetimdeki partilerin toplantısıyla ilgili detaylara vakıf olan üst düzey bir kaynak, Şarku'l Avsat'a yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

'Partilerin toplantısı, bütçe dosyası iki yönü üzerinde çalışma gerekliliğiyle sonuçlandı. Bu yönlerden birincisi siyasi, diğeri hükümet ve tekniktir. IKBY hükümetinin bütçe yasa tasarısını onaylaması, tasarı Irak Meclisi'nde kabul edilmediği sürece kesin çözüm değildir. Bu nedenle partiler, (Bağdat'taki) siyasi gruplarla müzakerelerde bulunması ve bütçe yasa tasarısının IKBY'nin onayladığı şekliyle (Irak Meclisi'nde) geçmesini garanti edecek bir anlaşmaya varması için siyasi bir heyet göndermeye karar verdi.'