Muslim Port Haber Merkezi

Irak'ın Erbil kentinde bulunan yapım çalışması süren ABD'nin yeni konsolosluk binasının bulunduğu alan 12 balistik füze ile vuruldu. İran Devrim Muhafızları, 'siyonist merkezlerin hedef alındığını' açıklayarak saldırıyı üstlendi.

Irak İsveç Büyükelçisini Kovdu Irak İsveç Büyükelçisini Kovdu

Irak'taki Bölgesel Yönetim (IKBY), Erbil'in ülke dışından atılan 12 balistik füzeyle saldırıya uğradığını duyurdu. Saldırının gece saat 01.00'de gerçekleştiği belirtilen açıklamada, balistik füzelerin Erbil'deki ABD konsolosluğu yönündeki bir mahalleyi hedef aldığı kaydedildi.

Amerika Dışişleri Bakanlığı da kınama yayınlayarak Erbil'deki başkonsoloslukta ölen ya da yaralananın olmadığını açıkladı.

Yine bölge kaynakları tarafından, Erbil kentindeki şiddetli patlamalarla, Harir üssü, Erbil hava limanı ve bazı bölgelerde siren sesleri duyulduğu, Mosssad'a ait olduğu bilinen bazı noktalara onlarca roket isabet ettiğini, bir askeri üsse 12 füze isabet ettiğini belirtildi.

Irak Makamları Saldırıyı Kınadı

Irak Başbakanı Mustafa Kazımi, Kuzey Irak yerel yönetimi Başbakanı Mesrur Barzani ve Sadr hareketi lideri Muktada Sadr saldırıyı kınadı.

Başbakan Kazımi twitter hesabında yaptığı açıklamada Erbil'i hedef alan saldırı Irak halkının güvenliğine yönelik bir saldırı olduğunu belirtti.

İran Devrim Muhafızları üstlendi

İran Devrim Muhafızları internet sitesinden bir açıklama yayınlayarak saldırıyı üstlendi. Suriye'de İsrail'in hedef aldığı İran Devrim Muhafızları, 'siyonist merkezlerin hedef alındığını' bildirdi.

Geçtiğimiz günlerde İsrail'in Suriye'ye yönelik düzenlediği saldırıda İran Devrim Muhafızları ordu mensupları da hayatını kaybetmişti.