ABD’nin Irak’taki Saldırıları İran Yapımı Drone Saldırılarının Ardından Geldi ABD’nin Irak’taki Saldırıları İran Yapımı Drone Saldırılarının Ardından Geldi

İran'ın Mehr haber ajansının Şammari'den aktardığı habere göre Şammari, 'Irak'taki Amerikan tarafı, en müstahkem kalelerinde maruz kaldığı ağır darbelerden sonra zor duruma düştü. Irak'taki Amerikalılar mümkün olan en az zararla geri çekilmek istiyorlar' ifadelerini kullandı. Şammari ayrıca, ABD'nin arabulucular aracılığıyla 2 bin askerini geri çekmek için bir süreye ihtiyacı olduğunu bildirdiğini, ancak açıklamaları erteleme çabası olarak gördüklerini ifade etti. Şammari, "Direniş hareketleri Amerikalıların derhal geri çekilmesini talep ediyor. Aksi takdirde yaşanacaklardan sorumlu değiliz. ABD'yi geri çekilmeye zorlama gücüne sahibiz" dedi.

Şarku'l Avsat'a konuşan resmi bir kaynak, Şammari'nin açıklamalarını yalanlayarak, "ABD'nin Irak'tan çekilmesi konusu, şimdiye kadar üç tur gerçekleştirilen iki ülke arasındaki stratejik diyalog yoluyla planlandı. Yakın zamanda da dördüncü turun düzenlenmesini bekliyoruz' diye konuştu. İsminin verilmesini veya kimliğinin açıklanmasını istemeyen kaynak açıklamasını şu sözlerle sürdürdü:

"Çekilme süreci başlamadan önce Irak'taki Amerikalı askerlerin sayısı 5 bin 200'dü. Bunların 2 bin 700'ü geçtiğimiz aylarda geri çekildi ve 2 bin 500'ü şu anda Irak askeri kamplarında bulunuyor ve bunlar muharebe birlikleri değil, askeri danışmanlar. Bir sonraki stratejik diyalog turu, Stratejik Çerçeve Anlaşması uyarınca ve uluslararası koalisyon çerçevesinde, bölgede kalan askeri danışmanların niteliğini ve görevlerini belirleyecek. Bölgede artık herhangi bir ABD savaş askerinin varlığı söz konusu olmayacak.'

Fetih Koalisyonu Lideri Hadi el-Amiri, Irak'ta elektrik de dahil olmak üzere mevcut hizmetlerin bozulması ve Irak'taki ABD güçlerinin varlığı arasında bağlantı kurarak, 'Bu, Irak hükümetinin siyasi güçlerin tüm liderlerine Amerikalılarla birlikte yürüttüğü stratejik diyalog sürecine ilişkin bildirimiyle çelişen başka bir durum' dedi. Amiri, 1920 Irak İsyanı'nın yıldönümü münasebetiyle düzenlenen bir festivalde yaptığı konuşmada, "Bölgenin istikrarı, Irak'ın istikrarı ile olacaktır. Amerikan işgali topraklarımızda devam ettiği sürece güvenlik açısından bir istikrar ve gelişmeye tanık olamayacağız' dedi. Irak topraklarında varlığının yasal veya anayasal bir temeli olmayan Amerikan işgalinin ortadan kaldırılması için baskı yapılması çağrısında bulunan Amiri, mevcut ulusal ve tarihsel sorumluluğun, işgalci yabancı güçleri Irak'tan çıkarmak olduğunu ve Irak hükümetinin bu güçleri geri çekme sözünü yerine getirmesi gerektiğini vurguladı.

Irak Polisi İstihbarat Servisi, Bağdat'ın batısındaki Bağdat Havalimanı yakınlarında ABD'nin varlığından şüphelendiği bir askeri kışlanın bombalanmasını engellediğini açıklamıştı. Irak Savunma Bakanlığı'na bağlı Güvenlik Medya Hücresi tarafından yapılan açıklamada, 'İçişleri Bakanlığı'na bağlı Federal İstihbarat ve Soruşturma Dairesi ve Federal Polis, Bağdat'ın batısındaki bir askeri kışlayı hedef alma girişimini engellemeyi başardı. Operasyonda Bağdat'ın batısındaki Cihad semtinde 10 Grad füzesine el konuldu' ifadeleri yer aldı. Ayrıca şüphelilerden birinin tutuklandığı ve bu füzelere yetkili makamlarca müdahale edildiği belirtildi.

Başbakan'a İtalya ziyaretinde eşlik eden Irak Savunma Bakanı Cuma İnad, Irak hükümetinin uluslararası koalisyon ve NATO üyeliği kapsamında Irak'a verdiği desteğin devamı konusunda İtalya ile görüşmelerini sürdürdüğünü açıkladı. Irak resmi haber ajansına göre İnad, Irak kuvvetlerine eğitim ve danışmanlık vermenin yanı sıra, Irak ordusunun yeteneklerini en üst düzeye çıkarmak için İtalyan askeri endüstrilerinden yararlanma olasılığıyla ilgili İtalya'nın taahhütte bulunduğunu belirtti.