Filistin'deki STK'lar ve Sendikalar, Gazze'nin Felaket Bölgesi İlan Edilmesini İstedi Filistin'deki STK'lar ve Sendikalar, Gazze'nin Felaket Bölgesi İlan Edilmesini İstedi

Jasarevic, Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi’nin haftalık basın toplantısında, İsrail ordusunun yoğun saldırıları ve ablukası altındaki Filistin topraklarında sağlık merkezlerine ve çalışanlarına yönelik saldırılarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

İnsanların huzur içinde tıbbi bakım alabilecekleri hastanelerde kendilerini her zaman güvende hissetmeleri gerektiğine dikkat çeken Jasarevic, insanların sağlık hizmeti istemekten korkmasının hastanelere erişimi daha da kısıtlayacağını ifade etti.
 
Sağlık çalışanları, hastaneler ve hastaların asla hedef olmaması ve her zaman korunması gerektiğini belirten Jasarevic, “DSÖ, 7 Ekim’den bu yana işgal altındaki Filistin topraklarında sağlık hizmetlerine yönelik 721 saldırıyı belgeledi. Bu saldırıların 357’si Gazze Şeridi’nde yaşandı” dedi.
 
Jasarevic, işgal ordusunun Gazze Şeridi’ndeki sağlık merkezlerine düzenlediği saldırılarda 645 kişinin şehit olduğunu ve 818 kişinin yaralandığını, saldırıların hastaneler dâhil 98 sağlık merkezini ve 90 ambulansı olumsuz etkilediğini, 36 hastaneden 27’sinin saldırılarda zarar gördüğünü bildirdi.

Editör: Yusuf Yusmar