Muslim Port Haber Merkezi

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz'in daveti üzerine bu ülkeye gelen Şi'yi Kral Halid Uluslararası Havalimanı'nda Riyad Emiri Faysal bin Bende bin Abdulaziz, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, Ulusal Yatırım Fonu Başkanı Yasir Osman el-Rumeyyan ve Çin'in Riyad Büyükelçisi Chen Weiqing karşıladı.

Ülke hava sahasına girmesinden itibaren Çin Devlet Başkanı'nın uçağına Suudi Arabistan uçakları eşlik etti.

Çin Devlet Başkanı Şi, 2016'da Riyad'ı ziyaret etmiş, 2019'da da Veliaht Prens Muhammed Bin Selman ile Pekin'de görüşmüştü.

Suudi Arabistan ve Çin, Şi'nin ziyareti sırasında 34 yatırım anlaşması imzaladı

Suudi Arabistan ve Çin merkezli şirketler, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in Riyad'a yaptığı üç günlük ziyaretin ilk gününde, yeşil enerji, yeşil hidrojen, fotovoltaik, bilgi teknolojisi, bulut hizmetleri, ulaşım, lojistik, medikal endüstriler ve inşaat gibi çeşitli sektörleri kapsayan34 yatırım anlaşması imzaladı.

Öte yandan 2021 yılında 304 milyar riyale (80 milyar dolar) ulaşan iki ülkenin ticaret hacmi, bu yılın üçüncü çeyreğinde 103 milyar riyal (270 milyon riyal) olarak kaydedildi.

Biden'ın Riyad ziyareti

ABD Başkanı Joe Biden'ın bu yılın başındaki Riyad'a yaptığı ziyaret, ilişkilerinde beklenen olumlu havayı sağlayamadı, iki ülke en son Suudi Arabistan ve Rusya öncülüğündeki "OPEC Artı" mekanizmasının 5 Kasım'da petrol üretimini azaltma kararı alması nedeniyle ihtilafa düştü.

ABD Kongresi, petrol fiyatlarını yükseltmeye yönelik bu adıma karşılık Suudi Arabistan'a silah satışının bir yıllığına askıya alınması çağrısı yaptı.

Öte yandan Çin'in, ABD'nin ilgisinin Orta Doğu'dan kaymasıyla ortaya çıkacak ekonomik ve siyasi güç boşluğunu doldurabilecek bir aktör olabileceğine ilişkin yorumlar yapılıyor.

Pekin, son yıllarda Kuşak ve Yol Girişi kapsamında bölgede çok sayıda altyapı ve ulaştırma projesi yürütürken, enerji kaynaklarına ilgisi artmış durumda.

2004'te Çin-Arap Ülkeleri İşbirliği Forumu ile başlayan çok taraflı diyaloğun bu yıl ilk kez düzenlenecek Çin-Arap Ülkeleri Zirvesi ve Çin-Körfez İşbirliği Ülkeleri Zirvesi ile yeni bir boyuta taşınacağı öngörülüyor.

Beşar Esad Savaştan Bu Yana İlk Kez Suudi Arabistan’a Gitti Beşar Esad Savaştan Bu Yana İlk Kez Suudi Arabistan’a Gitti