Katillerin Arkasına Saklanan Hükümet: İsrail Katillerin Arkasına Saklanan Hükümet: İsrail

Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, bu sabah İsrail işgal güçlerinin Cenin'deki saldırısı sırasında 3 kişinin şehit edildiği kaydedildi.

Cenin'e baskın düzenleyen İsrail işgal güçleri ile onlara karşı direniş gösteren onlarca Filistinli arasında çatışma çıktı. İsrail işgal güçlerinin Filistinlilere ait araçlara ateş açması sonucu birçok kişi yaralandı.

Öte yandan, açıklama yapan İslami Cihad Hareketinin askeri kanadı Kudüs Seriyyeleri, Cenin Mülteci Kampı çevresinde işgal güçlerine silahlı şekilde karşı koyduklarını ve içlerinden bazılarını yaraladıklarını duyurdu.

İşgal güçleri 15 Filistinliyi esir aldı

İsrail işgal ordusundan yapılan yazılı açıklamada ise ordu birliklerinin Batı Şeria'da 15 Filistinliyi esir aldığı ifade edildi.

Açıklamada, İsrail askerlerinin, Batı Şeria'nın Cenin, Ramallah, Nablus ve El Halil kentlerinde bir dizi baskın düzenlediği aktarıldı.

Baskınlarda, 'terör ve güvenlikle bağlantılı suçlara ilişkin' 15 şüphelinin gözaltına alındığı kaydedildi.

İsrail ordusunun açıklamasında, Cenin'deki baskında öldürülen 3 Filistinliye ilişkin bilgiye yer verilmedi.

Batı Şeria'da en kanlı yıl

Bu yılın başından beri Batı Şeria genelinde neredeyse her gün baskın düzenleyen İsrail işgal güçleri, bu baskınlarda sık sık sivil Filistinlileri hedef alıyor.

Birleşmiş Milletlerin (BM) açıkladığı verilere göre, BM'nin 2005'te bölgede kayıt tutmaya başlamasından bu yana 2022 "Batı Şeria'da en kanlı yıl" olarak kayıtlara geçti.

Buna göre, 29 Kasım 2022'ye kadar, 153'ü Batı Şeria'da, 52'si Gazze'de olmak üzere 205 Filistinli katledildi. Bu ölümlerin 47'sini çocuklar oluşturdu.

BM, bu ölümlerin, 'çoğu vakada, İsrail güvenlik güçlerinin orantısız ve ölümcül güç kullanımı gibi görünen nedenlerle meydana geldiğine' dikkati çekti.