Irak Dışişleri Bakanlığı da, Arap Birliği dışişleri bakanları toplantısında Suriye’nin Arap Birliği’ne geri dönüşü için onay verildiğini duyurdu.

Şarku’l Avsat’ın INA’dan aktardığı habere göre, Irak Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Sahaf, “Arap Birliği dışişleri bakanları toplantısında, Suriye’nin birliğe geri dönmesi konusunda anlaşmaya varıldı” dedi.

Sahaf, Irak’ın Suriye’yi Arap Birliği’ne geri getirmek için diyalog diplomasisi ve Arap entegrasyonu yönünde çaba yürüttüğünü sözlerine ekledi.

Arap Birliği’nin mevcut oturumuna başkanlık eden Mısır’ın Dışişleri Bakanı Samih Şukri de, toplantının açılış oturumunda yaptığı konuşmada, “Suriye krizinin aşamaları, askeri bir çözümün olmadığını ve çatışmada kazanan ya da kaybeden olmadığını kanıtladı” dedi.

Suriye’de bir anlaşmaya varmanın tek yolunun, dış diktalar olmadan, Suriye mülkiyetinde siyasi bir çözüm olduğunu vurgulayan Şukri, “Suriye’nin ıstırabı, siyasi bir çözüme ulaşılamaması nedeniyle daha da arttı” dedi.

Şukri, uluslararası toplumu ve Suriye krizinin tüm taraflarını Suriye ve halkına karşı yükümlülüklerini yerine getirmeye çağırdı.

Lübnan'ı da İşgal Hevesinde Lübnan'ı da İşgal Hevesinde

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan da, Arap Birliği’nin Kahire’deki merkezinde düzenlenen Arap Birliği dışişleri bakanları istişare toplantısına katıldı.

Editör: Yunus Emre Kaynak