Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Irak'ın kuzeyinde bulunan Metina, Zap, Avaşin Basyan ve Kandil'e geniş çaplı bir askeri harekat başlattı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise operasyonlara ilişkin yaptığı açıklamada, "Teröristlerin barınak, sığınak ve mağaralarından oluşan 400'e yakın hedef kara ateş destek vasıtalarıyla, 60'tan fazla hedef ise Hava Kuvvetleri unsurlarımız tarafından etki altına alınmış bulunmaktadır" ifadelerini kullandı.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Merkezinden, operasyonu yürüten komutanlarla video konferans yöntemiyle görüşen Akar, "Metina ve Avaşin-Basyan'daki terör hedeflerine yönelik dün saat 17.40'tan itibaren başlatılan operasyonlara devam edilmektedir" diye konuştu.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, Kuzey Irak'ta Metina, Zap, Avaşin-Basyan ve Kandil'deki PKK terör örgütüne ait hedefleri ateş altına aldığı bildirildi.

"Operasyonlara Devam Edilmektedir"

Terör örgütü PKK/KCK'nın Irak'ın kuzeyinde bazı bölgelerde varlığını halen sürdürmeye, yeniden barınma alanları ve mevziler oluşturmaya devam ettiğine ve TSK unsurlarına karşı bir saldırı hazırlığı içinde olduğunun tespit edildiğine dikkati çeken Akar, şunları söyledi:

"PKK/KCK ve diğer terörist unsurları etkisiz hale getirerek, Irak kuzeyinden halkımıza, üs bölgelerimize yönelik terör saldırılarını bertaraf etmek ve hudut güvenliğimizi sağlamak maksadıyla uluslararası hukuktan doğan meşru müdafaa haklarımız doğrultusunda Metina ve Avaşin-Basyan bölgelerinde bulunan terörist hedeflerine 23 Nisan saat 17.40'tan itibaren eş zamanlı olarak Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım operasyonları başlatılmıştır. Operasyonlara devam edilmektedir"

Kırmızı Bültenle Aranan Terörist Öldürüldü

MİT ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak'ın kuzeyindeki operasyonunda, Interpol tarafından kırmızı bültenle aranan KCK yürütme konseyi üyesi Sinan Mirhan kod adlı terörist Dalokay Şanlı'nın öldürüldüğü açıklandı.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Avrupa'daki faaliyetleri uzun süredir MİT tarafından takibe alınan, Şanlı'nın silahlı faaliyetleri yönlendirmek üzere Irak'ın kuzeyindeki Gara bölgesine geçtiğini tespit ederek çalışma başlatmıştı.

Yakıp Yıkıp Gittiler! Yakıp Yıkıp Gittiler!