Muslim Port Haber Merkezi | Oğuzhan Çördük

Uluslararası tıbbi yardım kuruluşu, artan COVID-19 vakalarının, savaşın büyük yıkıma neden olduğu Yemen'in zaten bozuk olan sağlık sistemine daha da ağır darbe vuracağı konusunda uyardı.

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), "Aden başta olmak üzere ülkenin diğer birçok yerinde hastaneye kaldırılması gereken kritik derecede COVID-19 vakaları artışı var" dedi. İnsani yardım kurumlarına ve uluslararası yardım bağışçılarına faaliyetleri "hemen" artırmaları çağrısında bulundu.

MSF'nin Yemen'deki misyon başkanı Raphael Veicht, Yemen'de halihazırda bulunan tüm tıbbi ve insani yardım kuruluşlarını, 'COVID-19 acil durum müdahaleleri konusunda hızlı hareket etmeye çağırıyoruz' dedi.

"COVID-19 artışı nedeniyle daha fazla uluslararası desteğe ihtiyaç duyuluyor" diyen "Her yerde desteğe ihtiyaç var" ifadelerini kullandı.

Uzmanlar gerçek rakamın çok daha yüksek olduğunu tahmin etse de, John Hopkins Üniversitesi tarafından toplanan verilere göre, Yemen'de toplam Covid-19 vaka sayısı 3 bin 969'a yükselirken, korona virüse bağlı toplam can kaybının ise 832'ye ulaştı.

Yemen, Husi silahlı grubunun başkent Sanaa da dahil olmak üzere ülkenin geniş kesimlerini kontrol altına aldığı 2014 yılından beri çatışmalarla boğuşuyor. Mart 2015'te Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri liderliğindeki bölgesel ülkelerden oluşan bir koalisyon, Husiler tarafından devrilen uluslararası kabul görmüş hükümeti yeniden kurma girişimine müdahale etmesiyle savaş büyüdü.

Uluslararası verilere göre, çatışmalarda en az 13 bin sivil de dahil olmak üzere yaklaşık 130 bin kişi hayatını kaybetti. BM'nin dünyanın en kötü insani krizi olarak tanımladığı Yemen, daha sonra kıtlığın eşiğine geldi.

MSF'nin Yemen'deki koordinatörü Line Lootens, 'Ne yazık ki gördüğümüz hastaların çoğu, geldiklerinde zaten kritik bir durumda' dedi. 'Çoğu hastaya çok yüksek seviyelerde tıbbi gerekiyor. Bazı hastalar ayrıca yoğun bakım ünitesinde teknik olarak zor olan ve çok yüksek düzeyde bakım gerektiren mekanik ventilasyona ihtiyaç duyuyor." İfadelerini kullandı.

Yemen'de Covid 19 Aşısı Hiç Yapılmadı

Suudi Arabistan Zindanlarında Bir Alim! Selman El-Avde Ne Yazık Ki Unutuldu Suudi Arabistan Zindanlarında Bir Alim! Selman El-Avde Ne Yazık Ki Unutuldu

"Ülke genelinde sağlık konusunda olağanüstü hal ilan etme " çağırıları yapılırken, ülkede henüz tek doz aşı uygulanmadı.

Veicht, "Bazı ülkeler nüfuslarının yarısını başarılı bir şekilde aşılamasına rağmen, Yemen kendisini aşı kuyruğunun sonunda buluyor. Ülkede bugüne kadar hiç kimsenin aşılanmaması, aşılara erişim eşitsizliğini bir kez daha gözler önüne serdi." dedi.

Yemen, bu yıl dünyanın en fakir ülkelerine iki milyar aşı göndermeyi amaçlayan uluslararası bir platform olan COVAX'tan doz almayı bekleyen ülkeler arasında yer alıyor.

UNICEF, Yemen'e yönelik ilk grup aşının önümüzdeki hafta teslim edileceğini bildirdi.