ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan ziyareti sonrası peş peşe ada yönetimini tehdit eden Çin'den kritik tatbikat hamlesi geldi.

Çin, bugün başlattığı tatbikatla adayı adeta kuşatma altına alırken, savaş uçakları Tayvan üzerinde uçtu.

Tayvan, Çin'in adaya çok sayıda balistik füze fırlattığını açıkladı.

Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 'Çin Halk Kurtuluş Ordusu yerel saatle 13.56'da kuzeydoğu ve güneybatıdaki karasularımıza çok sayıda Dongfeng balistik füze fırlattı. Savunma sistemlerimiz devreye girerken, durumu çeşitli araçlarla izledik. Bölgesel barışı tehlikeye atan bu tür mantıksız eylemleri kınıyoruz' ifadeleri kullanıldı.

Tayvan Dışişleri Bakanlığı da Çin füzelerinin bölgenin güvenliğini tehdit ettiğini ve gerilimin daha da yükselmesine yol açtığını bildirdi.

BUGÜNE KADARKİ EN BÜYÜK TATBİKAT

Pelosi'in Tayvan ziyaretini 'Tek Çin' ilkesinin ihlali olarak gören Çin, bu sabah Tayvan'a en yakın 6 noktada gerçek füze ve mermilerin kullanıldığı bir tatbikata başlamıştı.

Bunun 'Tayvan'ın etrafındaki denizlerde bugüne kadar yapılmış en büyük askeri tatbikat' olduğu bildirilmişti.

Kuzey Kore'den Güney Kore'yi 'Nükleer Silahla' İşgal Provası Kuzey Kore'den Güney Kore'yi 'Nükleer Silahla' İşgal Provası

BALİSTİK FÜZELER FIRLATILDI

Çin ordusundan yapılan son açıklamada, tatbikat kapsamında gerçek mühimmat kullanılarak uzun menzilli füze atışları yapıldığı ve farklı türlerde konvansiyonel füzeler fırlatılarak Tayvan'ın doğusundaki hedeflerin başarıyla vurulduğu kaydedildi.

Çin devlet medyası, 7 Temmuz'a kadar devam edecek tatbikatlar esnasında Dongfeng-17 orta menzilli hipersonik füzeler ve Dongfeng-11 kısa menzilli balistik füzeler dahil olmak üzere farklı türlerde füzeler kullanılacağını belirtti.

G-7'DEN ÇİN'E ÇAĞRI

Bu arada G7 ülkelerinin dışişleri bakanları, yayınladıkları ortak bildiride Çin'den Tayvan Boğazı'ndaki tatbikatlara son vermesini isteyerek, 'Çin'i bölgedeki statükoyu tek taraflı olarak zorla değiştirmemeye çağırıyoruz' dedi.

ÇİN DIŞİŞLERİ BAKANI: RAHATSIZ EDENLER CEZALANDIRILACAK

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi Pelosi'nin Tayvan adasına yaptığı ziyaret bir saçmalık. Ateşle oynayanlar onunla helak olacaklardır. Çin'i rahatsız edenler cezalandırılacak.❞ açıklamıyla uyarısını yineledi.