Muslim Port Haber Merkezi

Suudi Arabistan'da Ocak 2016'da aralarında Şii din adamı Nimr en-Nimr'in de bulunduğu 47 kişinin "terör" suçlamasıyla idam edilmesi sonrasında yaşanan gerginlik sürecinde Suudi Arabistan ile İran arasındaki diplomatik ilişkiler kesilmişti.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, ülkesinin İran’daki büyükelçiliğinin yeniden açılışı için Tahran'ı ziyaret etti.

Bu ziyaret, 7 yılın ardından ilişkilerin düzeltilmesi sonrası Suudi Arabistan'dan İran'a dışişleri bakanı düzeyinde ilk ziyaret özelliğini taşıyor.

Bin Ferhan'ın Suudi Arabistan'ın Tahran'daki büyükelçiliğinin yanı sıra Meşhed'deki konsolosluğunun açılması dolayısıyla düzenlenen törene katıldı.

İran Yeni Hipersonik Füzesi Fettah-2'yi Tanıttı İran Yeni Hipersonik Füzesi Fettah-2'yi Tanıttı

Suudi Arabistan, ilişkilerin gerginleşmesi üzerine 2016 yılında Tahran’daki büyükelçiliğini kapatmıştı.

İran geçtiğimiz günlerde Riyad'daki Büyükelçiliğini açtığını duyurmuştu. İki ülke uzun bir sürenin ardından mart ayında Çin arabuluculuğunda ilişkilerin normalleşmesi kararını almıştı.

İran ve Suudi Dışişleri Bakanından Ortak Basın Açıklaması

Suudi Bakan Faysal, İranlı mevkidaşı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile dün Tahran’da yaptıkları görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, “Riyad ve Tahran arasındaki ilişkiler, tam ve karşılıklı saygı, bağımsızlık, egemenlik, birbirlerinin içişlerine karışmama ve uluslararası hukuk ilkeleri, Birleşmiş Milletler Antlaşması ve İslam İşbirliği Teşkilatı ilkelerine dayanmaktadır” dedi.

Suudi Arabistan ile İran arasındaki ilişkilerin, bölgenin iki önemli ülkesi olmaları ve İslami kardeşlik ve iyi komşuluk bağları ile birleşmiş olmaları nedeniyle temel olduğunu söyleyen Prens Faysal, Suudi diplomatik misyonlarının yeniden faaliyete geçmesinde sağladığı kolaylıklar nedeniyle Abdullahiyan’a teşekkür etti.

Prens Faysal, İranlı mevkidaşı ile yaptığı görüşmede ise, Kral Selman bin Abdulaziz’in İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’ye yakında Riyad’ı ziyaret etmesi için göndereceği bir davete işaret etti.

İran ile Suudi Arabistan arasında ilişkileri normalleştirme süreci

Suudi Arabistan'da Ocak 2016'da aralarında Şii din adamı Nimr en-Nimr'in de bulunduğu 47 kişinin "terör" suçlamasıyla idam edilmesi sonrasında yaşanan gerginlik sürecinde Suudi Arabistan ile İran arasındaki diplomatik ilişkiler kesilmişti.

Irak ve Umman'ın ev sahipliğinde 2021'de müzakerelere başlayan Riyad ve Tahran, 10 Mart'ta Pekin'de Çinli yetkililerin aracılığıyla 7 yıl aradan sonra diplomatik ilişkilerin iki ay içinde yeniden başlatılması konusunda anlaşmaya varmıştı.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile Suudi Arabistanlı mevkidaşı Faysal bin Ferhan da 6 Nisan'da Pekin'de bir araya gelmiş ve iki ülke büyükelçiliklerinin yeniden açılması, iki ülke arasındaki uçuşların yeniden başlatılması ve vizelerin kolaylaştırılması konusunda anlaşmıştı.İran, 23 Mayıs'ta Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Rıza Enayeti'nin Riyad Büyükelçisi olarak atandığını açıklamış, 6 Haziran’da İran'ın Riyad Büyükelçiliği, 8 Haziran’da da Cidde Konsolosluğu yeniden açılmıştı.