'Ukrayna-Rusya Barışı' için 40'tan Fazla Ülke Temsilcisi Suudi Arabistan'da 'Ukrayna-Rusya Barışı' için 40'tan Fazla Ülke Temsilcisi Suudi Arabistan'da

Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi İşleri Genel Başkanı Şeyh Dr. Abdurrahman es-Sudeysi basın toplantısı sırasında yaptığı açıklamada 'ziyaretçilere kendi güvenlikleri için katı ve kesin uygulamalarla hizmet etmeyi amaçlıyoruz' dedi. Korona salgınının başkanlığı ilk defa etkisi altına aldığı geçen seneki deneyimlerini öven Sudeysi sözlerini şöyle sürdürdü: ' Hacıları gruplara ayırmamız ve alınan diğer tedbirler sayesinde Haremeyn'de geçen sene tek bir vaka bile olmamasının gururunu yaşıyoruz.'

Ülkesinin umre yapanlar ve namaz kılanlar için ibadet bölgelerinde kolaylıklar sağlamak amacıyla tedbirleri arttırdığını ve teknik yönlerin kullanımına başlandığını ifade etti.

Şarku'l Avsat'ın Independent Arabia'dan aktardığı habere göre, Sudeysi'ye göre sayıları 10 bine varan Mescid-i Haram çalışanı için aşı yapılması zorunlu olacak.

Sudeysi iftar ve sahur gezilerinde Sikaye ve Rifade heyetleri tarafından temsil edilen Mekke emirliği ile işbirliği içinde, Başkanlığın Mescid-i Haram ziyaretçilerine bireysel iftar yemeği sunmaya hazırlandığını söyledi. Ardından yemeklerin herkese tek tek dağıtılacağını ve ziyaretçilerin iftar için sadece hurma getirebileceklerini belirten Sudeysi, Mescid-i Haram'da iftar yapanların oruç sırasında yapılması gerekenleri iyi bir şekilde anlatılması için kampanya başlattıklarını bildirdi.

Suudi Arabistan'ın aldığı tedbirler arasında salgından önce hem umrecilerin hem de namaz kılanların kullanabildiği tavaf alanının Kabe'ye yakın bir kısmının umrecilere tahsis edilmesi de var. Başkanlığın, aralarında Kabe'ye yakın 3'ü yaşlı ve özel ihtiyaç sahipleri için ayrılmış olmakla birlikte tavaf edenlere ayrılmış toplam 14 yol tahsis edileceğini ifade eden Sudeysi bu tedbirler hakkında hem tavaf yapan umrecilerin hakkı hem de ihtiyati bir uygulama olduğunu belirtti.

Farz namazlar, Teravih ve Bayram namazları içinse pazar günü bildirildiği üzere yeni uygulamalar uyarınca, Kabe'ye bakan birinci kat balkonları, Melik Fehd bölgesinin birinci ve bodrum katları, dış avlusuyla beraber tüm üçüncü Suudi alanı ve doğu avlusu tahsis edilecek.

Namaz kılınan yerlere bilgilendirici afişler asılarak, sosyal mesafenin uygulanması sağlanılarak ve namaz kılınan bölgeleri dezenfekte ederek bu bölgelerde tedbir uygulamaları gerçekleştirilecek. İzinleri doğrulamak ve ayırt etmek maksadıyla, namaz için gelenlerin girişleri ayrı bölgelerden olacak. Haremeyn başkanlığının bildirdiğine göre Mescid-i Haram'a girmek içinse İ'tamarna adlı uygulamadan namaz izni almak ve Tevekkelna ve Tabaud uygulamalarını ibraz etmek gerekmektedir.

Dezenfekte ve tedbir takip işleri için yaklaşık 5 bin işçi görev alıyor. Bu işçiler saat başı tüm namaz kılınan bölgelerdeki eğitim posterleri aracılığıyla sosyal mesafenin uygulanmasını kontrol edecekler, her namazdan önce ve sonra halıları kaldırarak ve namaz bölgelerini dezenfekte edecekler. Başkanlık aynı zamanda tüm mescidi yıkayıp dezenfekte edecek. İhtiyati temizliğin yanı sıra günde 10 defa alanın tamamı temizlenecek. 150'den fazla dezenfektan pompası 20 sprey dezenfektan cihazı ve hacıların ateşlerini ölçmek için 30 adet kamera tahsis edilecek.

Sudeysi'ye göre başkanlık, Sağlık Bakanlığıyla iş birliği yaparak tüm Mescid-i Haram çalışanlarını ve ziyaretçileri için aşılama kampanyası düzenledi. Umreciler aşı yaptırmadan Mescid-i Haram'a giriş yapamayacaklar. Sudeysi, ülkenin Kovid-19 vakalarında bu denli artışa şahit olduğu, sağlık bakanlığının pazar günü bildirdiğine göre üst üste iki gündür 500'ün üzerinde vaka görüldüğü bu günlerde, insanları söylentilere kulak asmayıp kötü niyetli haberleri dinlememeye ve aşıyı yaptırmaya davet etti.

Suudi Arabistan daha önce hacıların 15 günde bir umre izni çıkartmasına müsaade eden İ'tamarna adlı bir uygulama devre soktu. Sağlık bakanlığının talimatına göre izin verilen yaş aralığı 18-70 olarak belirlendi.