Suudi Arabistan da İşgal Rejimiyle Normalleşiyor: İsrail Heyeti Riyad'ta! Suudi Arabistan da İşgal Rejimiyle Normalleşiyor: İsrail Heyeti Riyad'ta!

Suudi Arabistan haber ajansı SPA'nın haberine göre, Arap Koalisyonu Sözcüsü Turki el-Maliki, Körfez İşbirliği Konseyi'nin (KİK) Yemen istişarelerinin başlaması sebebiyle uygun ortam oluşturulması hedefiyle böyle bir talebinin olduğunu açıkladı.

Ramazan ayında da olumlu bir ortam sağlanmasının istendiğini belirten Maliki, operasyonların bu sabah (Salı) 06.00'da durdurulacağını kaydetti.

Maliki, kapsamlı bir siyasi çözüme destek amaçlı alınan ateşkese Arap koalisyonu tarafından bağlı kalınacağını, ateşkesin başarılı olması için tüm önlemlerin alınacağını vurguladı.

KİK Genel Sekreteri Nayif el-Hacraf dün 29 Mart-7 Nisan arasında yapılacak Yemen istişareleriyle eş zamanlı olarak ateşkes çağrısında bulunmuştu.

Husilerin Saldırıları

Yemen'deki Husiler birçok kez insansız hava araçlarıyla (İHA) Suudi Arabistan'ı hedef alıyor. Husilerin en çok saldırı düzenlediği nokta ise petrol devi Aramco tesisleri.

Husiler, geçtiğimiz hafta Cidde'de gerçekleştirilecek Formula 1 yarışı öncesinde de pistin yakınındaki Aramco tesisini hedef almıştı.

Mahkum Takası

Suudi Arabistan, Salı günü Yemen savaşındaki müttefik gruplara ev sahipliği yaptı. Ancak Husiler tarafsız bir ülkede yapılmadıkça görüşmelere katılmayacaklarını duyurdu.

Husiler tarafından yapılan açıklamada, BM'nin girişimi olumlu olarak nitelendirildi.

Riyad merkezli Körfez İşbirliği Konseyi'nin himayesinde Suudi Arabistan'ın istişarelerinin bir haftadan fazla sürmesi bekleniyor.

Husiler, Suudi liderliğindeki koalisyonun önce deniz limanları ve Sanaa havaalanı üzerindeki kısıtlamaları kaldırmasını bunun yanında Suudi ittifakı ile eş zamanlı bir anlaşma istiyor.