Mahkeme, üç yıl önce gözaltına alınan ve aralarında İslami Direniş Hareketi (Hamas) temsilcisi 80 yaşındaki Dr. Muhammed el-Hıdır'ın da olduğu 69 Filistinli hakkındaki nihai kararını bugünkü duruşmada açıkladı.

Suudi Arabistan'daki Ürdünlü Tutuklular Komitesi Başkanı Hıdır el-Meşayih, yargılananların her birinin ailelerinden sadece bir kişinin mahkeme salonuna girmesine izin verildiğini söyledi.

Filistinli tutukluların aileleri, Hamas liderlerinin ve insan hakları örgütlerinin çağrılarının ardından bugünkü duruşmada tutukluların serbest bırakılmalarını bekliyordu.

Suudi Arabistan mahkemesi, Filistin direnişine destek oldukları gerekçesiyle yargılanan 69 Filistinli ve Ürdünlü ile 10 Suudi Arabistan vatandaşını 20 ila 3 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırdı.

Filistin Enformasyon Merkezi'nin aktardığı bilgiye göre, mahkeme Hamas temsilcisi Dr. Muhammed el-Hıdır'a 15 yıl, Cemal ed-Dahudi'ye 15 yıl, Şerif Nasrallah'a 16 yıl, Eymen el-Akkad'a 4 yıl ve tutukluların yaşça en küçükleri olan 29 yaşındaki Ali eş-Şuveyki'ye 12 yıl hapis cezası verdi.

Hamas Hareketi, Suudi Arabistan mahkemesinin Filistinli ve Ürdünlü tutuklulara verdiği cezaların şok edici olduğunu ifade etti.

Meşal: Suudi Arabistan'daki Tutuklular İçin Kraliyet Affı Umuyoruz

Eski Hamas Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal, Suudi Arabistan'da 2 yıldan fazla bir süre önce herhangi bir gerekçe gösterilmeden gözaltına alınan Filistinli ve Ürdünlü tutuklular krizinin çözüme kavuşturulması için kraliyet affı umduklarını ifade etti.

Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) liderlerinden Meşal, üst üste erteleme kararlarının ardından Suudi Arabistan Ceza Mahkemesi'nin, aralarında Hamas temsilcisi 80 yaşındaki Dr. Muhammed el-Hıdır'ın da olduğu 69 Filistinli hakkındaki nihai kararını dünkü (8 Ağustos Pazar) duruşmada açıklaması üzerine açıklamalarda bulundu.

Tutukluların ailelerine gönderdiği ses kaydında Hamas öncülerinden Meşal, Ceza Mahkemesi'nin verdiği kararların acı verici ve kabul edilemez olduğunu belirterek, yasal yollar tükense de kraliyet affı ile sorunun ortadan kaldırılabileceğine dikkat çekti.

Yemen Güçleri Siyonist İşgal Güçlerine Askeri Yardım Götüren Amerika Gemisini Hedef Aldı Yemen Güçleri Siyonist İşgal Güçlerine Askeri Yardım Götüren Amerika Gemisini Hedef Aldı

Açıklamasında Hamaslı yetkili, Suudi Arabistan makamlarının aldığı kararları tenkit ederek, alınan kararların hayal kırıklığına neden olduğunu belirtti.

Meşal, söz konusu tutukluların bir an önce evlerine dönebilmesi için olağanüstü gayret içinde olduklarını ve hala umutlarını kaybetmediklerini söyledi.