Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın gelecek hafta Suudi Arabistan'da yapılacak olan Arap Ligi zirvesi için iç savaştan bu yana ilk kez davet aldığı bildirildi.

Suriye Devlet Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada Esad'ın Suudi Kralı Selman'dan 19 Mayıs'ta Cidde'de yapılacak olan Arap Ligi'nin 32inci zirvesine katılımı için davet aldığı belirtildi.

Açıklamada Esad zirvenin Arap halklarının arzularını yerine getirmek için ortak Arap hareketini genişleteceğini ifade etti. Esad son olarak 2010 yılında Libya'da düzenlenen zirveye katılmıştı.

Davet, Riyad ve Şam'ın on yılı aşkın bir süredir kesik olan ilişkilerin ardından Suriye ve Suudi Arabistan'daki diplomatik temsilciliklerinde çalışmaların yeniden başlayacağını duyurmasından bir gün sonra geldi. Davetiye Suudi Arabistan'ın Amman Büyükelçisi Nayef bin Bandar al Sudairi tarafından Beşar Esad'a Şam'da iletildi.

Arap Ligi dışişleri bakanları pazar günü yaptıkları olağanüstü toplantıda Kasım 2011'deki protestoları şiddetle bastırması üzerine üyeliğini askıya aldığı Şam yönetimini yeniden topluluğa kabul etme konusunda anlaşmıştı. Bu girişimle Esad'ın Arap dünyasından dışlandığı dönemin de sonuna gelmiş oldu.

Deprem sonrası yakınlaşma

Esad rejimiyle bağlarını 2012 yılında koparan Suudi Arabistan uzun zamandır Esad'ın gitmesi gerektiğini için açıkça dile getiriyordu. 

Ancak 6 Şubat'taki Kahramanmaraş depremlerinin Suriye'de yol açtığı yıkım sonrasında diplomatik hareketi canlandırdı.

Kendi Halkı da Katil Diyor! Katil Netanyahu’ya Öfke Büyüyor Kendi Halkı da Katil Diyor! Katil Netanyahu’ya Öfke Büyüyor

Mart ayında Suudi Arabistan'ın Şam rejiminin yakın müttefiki İran ile diplomatik bağları yeniden kurma kararı da siyasi zeminin değişmesine neden oldu. 

Suudi Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan, savaşın başlamasından bu yana Şam'a yaptığı ilk kez nisan ayında ziyarette bulunarak Esad ile bir araya geldi.

Bölge başkentleri yavaş yavaş yakınlaşıyor

Bölge başkentleri de zaman içinde İran ve Rusya'nın önemli desteğiyle iktidarı elinde tutan ve kaybettiği toprakları geri alan Esad'la yakınlaşmaya başladı.

Birleşik Arap Emirlikleri 2018'de Suriye ile bağlarını yeniden kurdu ve Şam'ı Arap dünyasına yeniden entegre etme çabalarına öncülük etti.

Esad'ı devirmek için isyancıların ilk çabalarını destekleyen ve Suriye'nin kuzeyinde askeri varlığını sürdüren Türkiye de Şam ile ilişkilerini düzeltmeye ilgi gösteriyor. Suriye ve Türkiye Dışişleri Bakanları savaşın başlamasından bu yana ilk kez çarşamba günü Moskova'da bir araya geldi.

Her ne kadar Suriye'de cephelerin birçoğu susmuş olsa da, ülkenin kuzeyi hala rejimin kontrolü dışında bulunuyor. 

Arap yetkililer, Suriye krizine çözüm bulunmasında Arap liderliğinin gerekli olduğunu görüşünü dile getiriyor.