Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın Suudi Arabsitan Başkonsolosluğu'nda öldürülmesi nedeniyle ilişkilerin gerildiği Suudi Arabistan'dan büyük skandal!

Kıbrıs'ta yıllarca Müslüman kanı döken Rumların zulmüne karşı 20 Temmuz 1974 tarihinde Milli Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın emriyle Türk Ordusu 'Kıbrıs Barış Harekatı'nı gerçekleştirmişti. Suud medyası adada Müslümanlara yapılan zulmü ortadan kaldırarak tekrar huzur ve barışı tesis eden Türkiye'ye 'işgalci' dedi.

"Türkiye Kıbrıs'ı Rehin Tutuyor!"

Suudi hükümetine yakınlığı ile bilinen Arab News tarafından yayımlanan habere "Türkiye, Kıbrıs'ta 'iki devletli çözüm'de ısrar ediyor" başlığını attı. İki devletli çözüm isteğinin Birleşmiş Milletler kararıyla çeliştiğini kaydeden gazete, Türkiye'nin 1974 yılında Atina'nın Kıbrıs'a darbe yapmasından yararlanarak adayı işgal ettiğini vurguladı. 1974'te Türkiye'nin Kıbrıs'ı böldüğünü öne süren gazete, Türklere yönelik katliamı görmezden gelerek, "Türkiye, Kıbrıs topraklarının neredeyse yüzde 40'ını işgal etti. Türkiye, Kıbrıs'ı 'jeopolitik bir rehine' olarak tutmak istiyor." ifadesini kullandı.

Kabe’nin Örtüsünün Bakımı Yapıldı Kabe’nin Örtüsünün Bakımı Yapıldı

Türkiye'ye yönelik iftiralarına devam eden Suud medyası, Doğu Akdeniz'deki gerilime de değindi. Gazete "Türkiye aynı zamanda Doğu Akdeniz'de hem Kıbrıs'a hem de Yunanistan'a karşı 'agresif' taktikler uyguladı. Kıbrıs'ın Münhasır Ekonomik Bölgesi içinde hidrokarbonları araştırma ve kullanma hakkına meydan okudu." diyerek tarafını belli etti.

"Türkiye'nin planları burada bitmiyor" ifadesini kullanan gazete, Ankara'nın Kuzey Kıbrıs'ı Libya'dan Körfez'e kadar kurduğu bir dizi ileri askeri üssün parçası olarak gördüğünü aktararak, şöyle dedi:

"Türkiye, Libya'da hem hava hem de deniz kuvvetleri için askeri üsler sağlamaya çalışıyor. Somali'de askeri eğitim üssü kurdu, Suriye'nin kuzeyinde bulunuyor ve ayrıca Katar'da askeri üssü var."