Rusya'nın geçen yıl Şubat ayında Ukrayna'ya asker göndermesinin ardından savaş büyük ölçüde Ukrayna içinde sürüyordu.

Ancak son zamanlarda Rus güçleri Ukrayna'nın doğusunda ve güneyinde ilerlediği sırada cephe hattının ötesindeki saldırılar da arttı.

Rusya Savunma Bakanlığı, Kiev'in fırlattığı, sivilleri hedef alan sekiz İHA'nın vurulduğunu ya da elektronik sinyal bozucularla hedeflerinden saptırıldıklarını bildirdi.

Güvenlik servisleriyle bağlantılı Telegram kanalı Baza ise 25'ten fazla İHA'nın saldırıya karıştığını öne sürdü.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Yardımcısı Mihailo Podolyak, Kiev'in doğrudan olaya karıştığı iddialarını reddetti ancak "Olan biteni izlemekten memnuniyet duyuyoruz" açıklamasını yaparak bu tür saldırıların artabileceği öngörüsünde bulundu.

Hedef alınan bölgenin Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ve seçkinlerin konutlarının olduğu yerler dahil Moskova'nın en prestijli semtlerinden bazılarını kapsadığı belirtildi.

Bir sözcü, Putin'in daha sonra Kremlin'e geldiğini ve saldırı hakkında bilgi aldığını söyledi.

"Ukrayna'nın Moskova'ya karşı en büyük İHA saldırısı"

Daha sonra Putin, "Ukrayna'nın Moskova'ya yönelik şimdiye kadar yaptığı en büyük insansız hava aracı saldırısı" olarak tanımladığı bu saldırının, Rusya'yı korkutma ve kışkırtma girişimi olduğunu belirterek başkent çevresindeki hava savunmasının güçlendirileceğini söyledi.

Putin, Ukrayna'nın Rusya'yı ve Rus vatandaşlarını sindirme yolunu seçtiğini söyledi.

Kiev ve diğer Ukrayna şehirlerindeki sivil hedefler, savaşın ilk günlerinden beri Rus İHA'ları ve füzeleri tarafından birçok kez vurulmuştu.

Moskova ise bu ayın başında Ruslar’ın "Kiev tarafından Kremlin'e düzenlendiğini" ve "Putin'i öldürmeyi amaçladığını" söylediği saldırıdan sonra, yalnızca ikinci kez doğrudan hedef olmuş oldu.

Ukrayna'nın başkenti Kiev'de saldırıların hedefi oldu

Kiev Şehri Askeri İdaresi Başkanı Sergey Popko, Rusların dün gece başkent Kiev’e yoğun saldırı düzenlediklerini belirterek, Golosiivskiy ilçesinde bir apartmana düşen parça nedeniyle 1 kişinin öldüğünü, 3 kişinin yaralandığını bildirdi.

Popko ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Rus ordusunun Kiev’e son 24 saatte 3 kez yoğun hava saldırı gerçekleştirdiğini kaydederek, Kiev hava sahasında 20’den fazla İHA’nın imha edildiğini aktardı.

Rusların saldırılarda sürekli silah değiştirdiğine işaret eden Popko, Rus birliklerin daha önceki saldırılarında balistik füze ve İHA’ları kullandığına dikkati çekti.

Norveç'ten Soykırımcı Katil için Net Sözler: Netanyahu'yu Tutuklayacağız Norveç'ten Soykırımcı Katil için Net Sözler: Netanyahu'yu Tutuklayacağız

Popko, gece saldırıların farklı yönlerden birkaç dalga halinde düzenlendiğini belirterek, "Hava alarmı yaklaşık 3 saat sürdü." ifadesini kullandı.

Editör: Salih Eser