Nijer'deki son askeri müdahaleyle birlikte Batı ve Orta Afrika bölgesinde son üç yılda (2020'den bu yana) yedinci darbe gerçekleşmiş oldu.

Yarbay Amadou Abdramane'nin beraberindeki dokuz subayla birlikte okuduğu 'yönetime el koyma', kötüleşen güvenlik durumu, kötü yönetim ve ülkenin içinde bulunduğu sosyo-ekonomik kriz nedeniyle Bazoum'un devrildiği, anayasanın da askıya alındığı bildirildi.

Abdramane, Nijer sınırlarının kapatıldığını, ülke çapında sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini ve cumhuriyetin tüm kurumlarının askıya alındığını duyurdu. 

Herhangi bir dış müdahaleye karşı uyarıda bulunan Albay Abdramane, Bozoum'un sağlığına ve durumuna saygı göstereceklerini kaydetti. 

Darbenin arkasında 10 yıldır Cumhurbaşkanı Muhafız Alayı komutanı olarak görev yapan General Omar Tchiani'nin olduğu iddia ediliyor.

Olayın ardından çok sayıda vatandaş sokaklara çıkarak darbe karşıtı gösteri düzenledi.

Nijer'deki son askeri müdahaleyle birlikte Batı ve Orta Afrika bölgesinde son üç yılda (2020'den bu yana) yedinci darbe gerçekleşmiş oldu.

Uzmanlara göre, bölge ülkelerindeki askerlerin yönetime el koyması, Batı'nın Sahel bölgesindeki cihatçı isyanla mücadelesine destek çabalarını daha karmaşık hale getirebilir.

Eski bir Fransız sömürgesi olan Nijer, isyanlarla mücadeleye destek olmak isteyen Batılı güçler için çok önemli bir müttefik haline gelmişti.

Ancak Batı, Mali ve Burkina Faso'da iş başına gelen yeni cunta yönetimlerin artan tepkisiyle karşı karşıya. 

Somali Cumhurbaşkanı Mahmud: Türkiye, 10 Yıl Denizlerimizi Koruyacak Somali Cumhurbaşkanı Mahmud: Türkiye, 10 Yıl Denizlerimizi Koruyacak

Nijer aynı zamanda Sahra altı Afrika'dan gelen düzensiz göçle mücadelede de Avrupa Birliği'nin kilit müttefiki konumundaydı.

Bazoum'un seçilmesi, 1960 yılında Fransa'dan bağımsızlığını kazanmasından bu yana dört askeri darbeye tanıklık eden ülkedeki ilk demokratik iktidar değişimi olmuştu. 

"Bazoum, Batı'nın Sahel bölgesindeki tek umuduydu" diyen Almanya merkezli düşünce kuruluşu Konrad-Adenauer-Stiftung'dan Ulf Laessing, darbenin Rusya ve diğer aktörler için de Nijer'de nüfuz yayma fırsatı yaratacağı değerlendirmesinde bulundu. 

Komşusu Mali ve Burkina Faso, Rusya ile yakınlaşırken Nijer, Rus güvenlik şirketi Wagner ile işbirliğine karşı çıkıyordu.