Dışişleri Bakanlığı, Ben-Gvir’in Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskın hakkında yaptığı yazılı açıklamada, “İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı’nın radikal yerleşimcilerle ve İsrail güvenlik güçlerinin koruması altında Mescid-i Aksa’ya gerçekleştirdiği provokatif baskını şiddetle kınıyoruz” dedi.

Amerika, Filistin'in Birleşmiş Milletler'e Tam Üyeliği Karar Tasarısını Veto Etti Amerika, Filistin'in Birleşmiş Milletler'e Tam Üyeliği Karar Tasarısını Veto Etti

Suudi Arabistan, Ben-Gvir’in Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemesini ve Yahudi yerleşimcilerin baskınına öncülük etmesini kınayarak, bu tür uygulamaların uluslararası hukuka ve anlaşmalara aykırı olduğuna dikkat çekti.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı yayınladığı bildiride, ihlallerden işgal hükümetinin sorumlu olduğunu belirtti ve uluslararası topluma gerginliği sona erdirmek için üzerine düşen sorumluluğu yerine getirme çağrısında bulundu.

Ürdün Dışişleri Bakanlığı da Ben-Gvir’in ve Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa’ya düzenledikleri baskını kınadığı bildiride, fanatik Yahudilerin Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemelerine izin vermenin tehlikeli sonuçlara yol açabileceğini söyledi.

Ürdün Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Sinan El-Mecali, 144 dönümlük alanıyla Mescid-i Aksa’nın sadece Müslümanlara ait olduğuna ve işgal gücü olarak İsrail’in Kudüs üzerinde herhangi bir egemenlik hakkı bulunmadığına işaret etti.