Rusya Sağlık Bakanlığı yaralıların 60'ının durumunun ağır olduğunu açıkladı.

Saldırganların olay sonrası kaçtığı değerlendiriliyor.

Rus medyasının aktardığına göre FSB Güvenlik Şefi, Cumartesi öğlen itibarıyla saldırıyla ilgili, aralarında saldırıyı gerçekleştiren dört kişinin de bulunduğu 11 kişinin gözaltına alındığını söyledi.

Rus yetkililerin "terör saldırısı" olarak tanımladığı saldırı, kent merkezine uzak Crocus Belediye Salonu'nda düzenlendi.

IŞİD, Moskova saldırısını örgütün Telegram kanalı üzerinden üstlendi.

Örgütün daha önce ilgisi olmayan saldırıları da üstlendiği biliniyor fakat ABD, ellerindeki bilgilerin, saldırının IŞİD tarafından düzenlendiğini gösterdiğini açıkladı.

BBC Rusya Editörü Steve Rosenberg'in aktardığına göre bu, Rusya'da son 20 yılın en çok ölümlü saldırısı oldu.

BBC'nin Amerika'daki yayıncılık ortağı CBS, güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberde, IŞİD'in saldırı hazırlığına ilişkin ABD'nin elinde istihbarat olduğunu aktarıyor.

ABD iki hafta önce Rusya'daki vatandaşlarına yönelik bir uyarı yayımlamış, "Moskova'da konserler de dahil toplu etkinliklerin hedef alınabileceğine dair bilgilerin değerlendirildiğini" açıklamıştı.

BBC'nin ABD'deki partneri CBS'e konuşan ABD'li yetkililer, bu ay Rusya'ya dair bu istihbaratı aldıklarında, ellerindeki bilgileri Rus yetkililerle de paylaştıklarını söyledi.

Şımarık İsrail'e Şok: Üç Ülke Birden Filistin Devletini Tanıyacak Şımarık İsrail'e Şok: Üç Ülke Birden Filistin Devletini Tanıyacak

Saldırı hakkında neler biliniyor?

Doğrulanan görüntülerde, bir rock grubunun konseri için toplanan kişilere salona giren kamuflajlı kişilerin, otomatik silahlarla ateş açtığı görülüyor.

En az 4 saldırgan, paylaşılan görüntülerden tespit edildi.

Binlerce kişinin bulunduğu binada büyük bir yangın da çıktı. Görgü tanıklarına göre bunun nedeni, saldırganların molotof kokteyli atmasıydı.

Yangın sabaha karşı söndürülebildi.

Saldırı düzenlenen binanın 12 bin 900 metrekare büyüklüğünde olduğu kaydediliyor.

Rusya haber ajansları, saldırıdan kaçan sivillerin kompleksin çatısına sığındığını da bildirdi. Buraya da sıçrayan yangına söndürme helikopterleri ile müdahale edildi.

Crocus Belediye Salonu’nda bulunanlar Rus medyasına olayla ilgili tanıklıklarını anlattı.

Vitaly adlı bir görgü tanığı "Teröristler konser salonunda insanlara ateş açtı, sonra da molotof kokteyli attı" dedi.

Aynı kişi her şeyin yanmaya başlaması sonrası, acil çıkışa yöneldiklerini ancak burada kilitli bir kapıya rastlamaları sonrası bodrum katında kurtarılmayı beklediklerini kaydetti.

İsmini vermek istemeyen bir kişi daha çocukların da aralarında olduğu grupların kaçışı sırasında ezilmeler olduğunu aktardı.

Bir başka görü tanığı da saldırı sırasında anne ve babaların çocuklarıyla birlikte bir balo dansı yarışmasına katıldığını bildirdi.

Görgü tanığı "Yarışmada çocuklar ve gençler vardı. İnsanlar içeri girdi ve sonra saldırı başladı. İzdiham oldu. Çocuklar balo kıyafetleriyle dışarı kaçıyordu" dedi.

Bu arada, Rus medyası da konser salonunda Picnic adlı bir grubun konseri için 6.200 bilet satıldığını bildirdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova da, uluslararası topluma saldırıyı kınama çağrısı yaptı. Sözcü, saldırı için "canavarca bir suç" dedi.

Rus Ria Novosti ajansına göre üst düzey bir Rus milletvekili, Rusya'nın konser salonundaki tüm saldırganları ve arkasındakileri bulup, cezalandıracağını söyledi.

Ukrayna: Saldırıyla ilgimiz yok

IŞİD'in saldırıyı üstlenme açıklaması öncesinde başkentler arasında açıklama trafiği yaşandı.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, saldırıda Ukrayna'nın rol oynadığına dair bir işaret olmadı bildirildi.

Bu açıklama sonrası Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD'ye ellerinde bir bilgi varsa paylaşma çağrısı yaptı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy'nin yardımcısı Mihaylo Podolyak da, ülkesinin saldırıyla bir ilgisi olmadığını söyledi.

Podolyak, "Net olalım, Ukrayna'nın bu olaylarla kesinlikle herhangi bir ilgisi yok" dedi.

Moskova'da havaalanı ve metro duraklarında güvenlik önlemleri artırıldı.

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, hafta sonu başkentte düzenlenmesi planlanan tüm etkinliklerin iptal edildiğini açıkladı.

Editör: Yusuf Yusmar