Muslim Port Haber Merkezi | Bekir Sıtkı Şirin

Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, Çin lideri Şi Cinping’in özel davetiyle ile 13 Haziran’da gittiği Pekin’de Xi Cinping ve kurmayları ile özel görüşmeler gerçekleştirdi. Abbas, 15 Haziran 2023 tarihinde yaptığı açıklamada “Çin ve Filistin yakın dosttur, Bugün Çin ve Filistin stratejik işbirliği ilişkilerinin resmi olarak kurulduğunu duyuruyorum” ifadelerini kullandı. Konuşmasında Çin’in “Tek Çin” politikasını desteklediklerini vurgulayan Abbas, Uygur meselesi hakkında şunları söyledi: “Bazılarının gündeme getirdiği Uygur meselesi bir insan hakları meselesi değildir. Bu, Çin’in terörizm, aşırılık ve ayrılıkçılıkla mücadelesidir. Filistin Hükûmeti Çin’in bu mücadelesini her zaman destekliyor. Filistin her zaman Çin’e inandı. Çin’in daima adaleti yerine getireceğine inanıyoruz.” diye konuştu.

Hinduların Babri Cami'ni Yıkmasının Üzerinden 31 Yıl Geçti Hinduların Babri Cami'ni Yıkmasının Üzerinden 31 Yıl Geçti

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın Uygurlar hakkında sarf ettiği skandal sözler Türk medyasında da yankı uyandırdı. Söz konusu ifadeler üzerinden Abbas'a tepki gösterilirken ne yazık ki bütün Filistinlileri aynı kefeye koyan açıklamalarda da bulunuldu. Peki, Mahmud Abbas'ın sözleri Filistin halkının düşüncelerini yanıtıyor mu? Elbette hayır. Evvela şunu söylemeliyiz ki Mahmud Abbas, Filistin'de son derece tartışmalı bir isim. Abbas, Filistin halkının büyük çoğunluğunun kendisini istememesine rağmen yıllardır seçim yapılamıyor olması nedeniyle devlet başkanlığı görevinni sürdürebiliyor.

Mahmud Abbas'ın Filistin'de sevilmeyişinin bir diğer nedeni de direnişçilere yönelik tavrı... Özellikle Batı Şeria'da İsrail ile birlik içerisinde bir tavır sergileyen Abbas yönetimi, işgalcilerle "Güvenlik Koordinasyonu" adlı bir mekanizmanın içerisinde yer alıyor. Bu mekanizmaya göre Hamas ve İslami Cihad gibi yapıları İsrail gibi düşman kategorisine alan Mahmud Abbas güçleri, söz konusu yapılara operasyonlar düzenliyor. Sadece bu örnek dahi Mahmud Abbas'ın profilini ortaya koymak için yeterli. Abbas, kendi halkına düşmanlık eden bir devlet başkanı...

Sözü özetlemek gerekirse...

Mahmud Abbas'ın Doğu Türkistanlılara yönelik kullandığı skandal ifadeler şaşırtıcı değildir. Bu sözler karşısında hayrete düşmenin de bir manası yoktur. Burada önemli olan nokta Abbas'ın sözlerini Filistinlilere mal etmemektir. Zira Filistinliler iyi bilmektedir ki; Uygurlar da kendileri gibi zulme maruz kalmaktadır.