Muslim Port Haber Merkezi

Kosova'da yapılan yerel seçimlerin ardından ülkede yaşayan Sırpların ayaklanları Balkanlarda tansiyonu yükseltti. Ülkenin kuzeyinde yaşayan Sırplar, seçimi protesto etmişti. Sırpların yaşadığı belediyelere Arnavut kökenli başkanların seçilmesi ise siddet olaylarını tetikledi. Son günlerde artan gerginlik nedeniyle NATO'nun Kosova Barış Gücü (KFOR) bu bölgelerdeki mevcudiyetini artırdı.

Bölge kaynakları, KFOR güçlerinin, Zvecan Belediyesi önünde toplanan Sırp göstericileri dağıtmaya çalıştığı ifade edildi.

KFOR'un uyarılarına karşı belediye binasından uzaklaşmayı kabul etmeyen Kosovalı Sırplara, cop, gözyaşartıcı ve ses bombası ile müdahale edildiği kaydedildi.

Sırpların, KFOR güçlerine şişe ve taş fırlatarak karşılık verdikleri belirilen haberlerde, çatışma esnasında özel bir aracın kundaklandığı aktarıldı.

KFOR'dan yapılan açıklamada, son gelişmelerin ardından 4 belediyede mevcudiyetin yükseltildiği belirtilerek, "Taraflara, gerginliği körükleyecek eylemlerden kaçınmaları çağrısında bulunuyoruz." denildi.

Yunanistan'da Seçimi Miçotakis Kazandı Ancak Yeniden Seçim Yapılacak Yunanistan'da Seçimi Miçotakis Kazandı Ancak Yeniden Seçim Yapılacak

30 NATO Askeri Çıkan Çatışmalarda Yaralandı

NATO'nun Kosova Barış Gücü (KFOR) dün Kosova'nın kuzeyindeki Zvecan Belediyesinde çıkan çatışmada 30 askerin yaralandığını bildirdi.

KFOR'dan yapılan açıklamada, askerlerin üçünün silahla yaralandığı belirtilirken, "Yaralanan askerlerin 11'i İtalyan, 19'u ise Macar birliğine mensup. Bazı askerlerde kırıklar tespit edilirken, bazılarında el yapımı patlayıcıların neden olduğu yanıklara rastlandı." ifadelerine yer verildi.

Üç Macar askerinin ateşli silahla yaralandığı kaydedilen açıklamada, askerlerin hayati tehlikesinin bulunmadığı aktarıldı.

KFOR'dan Müdahale Yetkisine Açıklama

KFOR'un Birleşmiş Milletler'in (BM) 1999'da verdiği yetki uyarınca Kosova'da güvenliği sağlama amacı bulunduğu hatırlatılan açıklamada, KFOR'un bu yetki çerçevesinde tarafsız bir şekilde gerekli tüm adımları atmaya hazır olduğu kaydedilmişti.

Açıklamada, KFOR komutanının Kosovalı ve Sırp askeri temsilcilerin yanı sıra AB misyonu EULEX ile temas halinde olduğu, Belgrad ve Priştine yönetimlerine normalleşme ve barışı hedefleyen AB öncülüğündeki diyalog süreci içinde çalışmaları çağrısı yapıldığı vurgulanmıştı.

Kosova'daki Sırp Bölgelerinde Neden Tansiyon Yükseldi?

Kosova'nın kuzeyindeki Sırplar, yeni Arnavut belediye başkanlarının göreve başlamasını engellemek amacıyla dün Zveçan, Zubin Potok ve Leposaviç'teki belediye binaları önünde protesto düzenlemişti.

Kosova polisinin belediye binalarından çekilmesini ve yeni seçilen Arnavut belediye başkanlarının görevlerine başlamamasını talep eden Sırplar, polis kordonunu aşarak belediye binalarına girmeye çalışmıştı.

Kosova polisi ve KFOR, belediye binalarını tel örgülerle çevirmiş ve bölgedeki personel sayısını artırmıştı.

Kosova'nın kuzeyinde çoğunlukla Sırpların yaşadığı Leposaviç, Zveçan ve Zubin Potok belediyelerinde polisin görevlendirilmesine karşı çıkan Kosovalı Sırplar ile güvenlik güçleri arasında 26 Mayıs'ta da arbede yaşanmıştı. Arbedede 5 polisin hafif yaralandığı ve 4 ekip aracının zarar gördüğü duyurulmuştu.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic'in orduya "Hazır ol" emri verdiği ve ordu mensuplarının Kosova sınırına hareket ettiği belirtilmişti.

23 Nisan'da bölgede yapılan olağanüstü yerel seçimleri Arnavut siyasi partilerinin adayları kazanırken, seçimler bölgede çoğunluğu oluşturan Kosovalı Sırplar tarafından boykot edilmişti. Kosova Merkez Seçim Komisyonu, bölgede kayıtlı 45 bin 95 seçmenden sadece 1567'sinin (yüzde 3,47) oy kullandığını açıklamıştı.

Kosova Başbakanı Kurti Sırbistan'ın Şiddeti Körüklediğini Söyledi

Kosova hükümeti tarafından yayınlanan açıklamaya göre Albin Kurti, şiddet olaylarına karışanların barışçıl protestocular değil, Belgrad’ın kontrolündeki bir yığın aşırılık yanlıları olduğunu ileri sürdü.

Kurti, Sırp olmayan her şeye saldıran maskeli radikallerin şiddet olaylarının amacını ortaya koyduğunu ve bu eylemlerin en sert kınamayı hak ettiğini söyledi.

Durumun sakinleştirilmesi gerektiğini ifade eden Kurti, bu hedefe ulaşmak için Quint ülkeleri ile birlikte çalışmaya hazır olduğunu söyledi.

Sırbistan Cumhurbaşkanı İse Kosova Başbakanını Suçladı

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar VucicKosova’nın kuzeyinde yaşanan gerginliğin tek müsebbibinin Kosova Başbakanı Albin Kurti olduğunu belirterek, Kurti’nin amacının bölgeyi kan gölüne çevirmek olduğunu söyledi.

Kosova'da son yaşanan gelişmelerin ardından basın toplantısı düzenleyen Vucic, Kurti’nin, Kosova’da gerginlik yaratarak Kosovalı Sırplar ile NATO arasında büyük bir çatışma çıkarmaya çalıştığını ifade etti.

Vucic, ordu mensuplarının gerek görülen yerlere konuşlandırıldığının altını çizerek, “Bu gece onları ziyaret edeceğiz, Sırpların katledilmesine izin vermeyeceğiz.” şeklinde konuştu.

Kosovalı Sırplara NATO ile çatışmaya girmeme çağrısında bulunan Vucic, “Korktuğumuz için değil, Kurti’nin en büyük isteğini yerine getirmemek için. Protestolarını sakin bir şekilde yapsınlar, Arnavut işgalcilere oturdukları yerden sükunetle karşı çıkmaları durumunda kimse onları alt edemez.” ifadelerini kullandı.

Batı ülkelerinin Kurti’yi uyarması gerektiğini söyleyen Vucic, “Aksi takdirde hepimiz için çok geç olabilir.” dedi.

Sırbistan Ordusu Kosova Sınırına Konuşlanıyor

Sırbistan Savunma Bakanı Milos Vucevic, Sırp ordusunun ülkenin Kosova sınırına konuşlandırılacağını söyledi.

Vucevic, Sırbistan Radyo Televizyonu'na (RTS) yaptığı açıklamada, "ordunun teyakkuzda kalmaya devam ettiğini ve yerel saatle 14.00'e kadar ülkenin Kosova sınırına konuşlandırılacağını" ifade etti.

Bölgedeki sorunun politik yollarla çözülmesini beklediklerini kaydeden Vucevic, Sırbistan Genelkurmay Başkanı Milan Mojsilovic'in, "Kosova'daki Sırpların güvenliğini korumakla sorumlu NATO'nun Kosova'daki Barış Gücü (KFOR) yetkilileriyle irtibat halinde olduğunu" dile getirdi.

Vucevic ayrıca Sırp ordusunun, aynı zamanda başkomutan olan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic'in her emrini yerine getirmeye hazır olduğunu kaydetti.

Sırp Başbakan: "Durum hiç bu kadar zor olmamıştı"

Sırbistan Başbakanı Ana Brnabic de Kosova'nın kuzeyinde yaşananlara ilişkin, "Durum oldukça zor ve gergin. Hatta durum hiç bu kadar zor olmamıştı." değerlendirmesini yaptı.

KFOR'un tepki vermekte geç kaldığını söyleyen Brnabic, "Avrupa Birliği ve KFOR'daki partnerlerimize söyleyecek iyi bir sözüm yok. Bugünkü tepkilerini cuma göstermeliydiler. Bizim görevimiz barışı ve Kosova'daki Sırpları korumak." dedi.

Türkiye'den Kosova açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, “Kosova’nın kuzeyinde yaşanan olayları endişeyle takip ediyoruz. Sözkonusu olaylar bölgesel güvenlik ve istikrara zarar vermektedir” dedi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Kosova’nın kuzeyinde yaşanan olayları endişeyle takip ediyoruz. Sözkonusu olaylar bölgesel güvenlik ve istikrara zarar vermektedir. Tüm taraflara şiddet olaylarından kaçınma ve gerilimi tırmandıracak eylemlerde bulunmama çağrısı yapıyoruz. Kosova Barış Gücü’nün (KFOR) olayların tırmanmasını engelleme yönündeki yapıcı rolünü takdirle karşılıyoruz. Çıkan olaylarda bazı KFOR askerlerinin hafif yaralandığını üzüntüyle öğrendik. Bölgede gerilimin azaltılması, kalıcı barış ve istikrarın tesis edilebilmesinin yegâne yöntemi, halen yürütülmekte olan diyalog sürecinde ilerleme sağlanmasıdır” ifadelerine yer verildi.

Editör: Salih Eser