14 Mayıs’ta gerçekleşen cumhurbaşkanı seçimi ilk turunda katılım oranı yüzde 87,04 olurken 28 Mayıs’taki ikinci turda katılım oranı yüzde 85,71'de kaldı. Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan oyların yüzde 52,14'ünü alarak cumhurbaşkanı seçildi. Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ise yüzde 47,86'da kaldı. 

Oy farkı 2,3 milyon

AA'ya göre sandıkların yüzde 99,99'u açılırken Erdoğan 2,3 milyon fazla oy aldı. Erdoğan 27,73 milyon oy alırken Kılıçdaroğlu 25,43 milyon oy aldı. İkinci turda Kılıçdaroğlu aldığı oy sayısını daha çok arttırdı ancak Erdoğan farkı büyük ölçüde korudu.

On Binler Ümraniye'de Şehitlerimiz ve Filistin için Yürüdü On Binler Ümraniye'de Şehitlerimiz ve Filistin için Yürüdü

Erdoğan'a dünyadan tebrik mesajları geldi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Erdoğan’ı yeniden Cumhurbaşkanı seçilmesinden dolayı tebrik etti. Putin, “Seçim zaferi Türkiye Cumhuriyeti'nin başı olarak özverili çalışmalarınızın doğal bir sonucu, Türk halkının devlet egemenliğini güçlendirme çabalarınıza ve bağımsız dış politikanıza desteğinin açık bir kanıtı” dedi.

Putin ayrıca Erdoğan’a, Rusya-Türkiye ilişkilerinin güçlenmesindeki “kişisel katkısından ötürü” teşekkür etti.

ABD Başkanı Joe Biden tebrik mesajında, “NATO müttefikleri olarak ikili meselelerde ve ortak küresel zorluklarda birlikte çalışmaya devam etmek için sabırsızlanıyorum” ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ı Twitter'dan tebrik eden ilk lider ise Katar Emiri Tamim bin Hamad es-Sani oldu.

Katar Emiri, “Kardeşim Recep Tayyip Erdoğan, zaferin için seni tebrik ederim ve yeni döneminde başarılar dilerim” dedi ve “iki ülkenin güçlü ilişkilerinin daha da gelişmesi” temennisinde bulundu.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban da, Erdoğan'ı "tartışılmaz zaferi" için tebrik etti.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun mesajı, Twitter’dan Dışişleri Bakanı Yvan Gil aracılığıyla paylaşıldı. Maduro mesajında, Türkiye halkını seçim gününde gösterdiği nezaket ve katılımdan dolayı tebrik etti.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan da Erdoğan’ı tebrik etti, “İki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesi için birlikte çalışmayı dört gözle bekliyorum” dedi.

Taliban'dan tebrik mesajı

Taliban da Twitter’dan tebrik mesajı yayımladı. Taliban yönetimi altındaki Afganistan’ın başbakanı Molla Muhammed Hasan Akhund, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ve “kardeş Türkiye halkını” tebrik etti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Twitter’dan yaptığı paylaşımında Erdoğan’ı tebrik etti, “Fransa ve Türkiye’nin birlikte üstesinden geleceği büyük sınamalar var. Erdoğan ile birlikte, ilerlemeye devam edeceğiz” dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy, mesajını Ukraynaca ve Türkçe yayımladı.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de Erdoğan'ı tebrik etti, “AB-Türkiye ilişkilerini inşa etmeye devam etmeyi dört gözle bekliyorum” dedi.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, “AB-Türkiye ilişkilerini önümüzdeki yıllarda derinleştirmek için sizinle tekrar çalışmayı dört gözle bekliyorum” ifadelerini kullandı.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte paylaştığı mesajında, “Hollanda-Türkiye ilişkilerini güçlendirmeye ve dost ve müttefik olarak birlikte çalışmaya devam etmeyi dört gözle bekliyorum” dedi.

Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva ise Erdoğan’ın barış için küresel işbirliğinde ve yoksullukla mücadelede Brezilya’ya güvenebileceğini söyledi.

Almanya Cumhurbaşkanı Olaf Scholz, “Almanya ve Türkiye yakın ortaklar ve müttefikler, halklarımız ve ekonomilerimiz derinden birbirine bağlı. Erdoğan’ı tebrik ederim - ortak hedefimizi birlikte yeni bir ivmeyle ilerletmek istiyoruz” mesajını paylaştı.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, “Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik ederim. Artan ticaretten NATO müttefikleri olarak güvenlik tehditlerini ele almaya kadar ülkelerimiz arasındaki yakın işbirliğini devam ettirmeyi dört gözle bekliyorum” dedi.

Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah es-Sisi de, Erdoğan’ı tebrik eden liderler arasında yer aldı.