Muslim Port Haber Merkezi | Bekir Sıtkı Şirin

KKTC’nin İskele Kazası’na bağlı Dipkarpaz, Sipahi ve Ziyahmet köylerinden bazı vatandaşlar Gazeteci Bekir Sıtkı Şirin’e ulaşarak evlerinin KKTC hükümeti tarafından Rumlara verileceğini söyledi. Senelerdir konuya çözüm bulmak için uğraştıklarını ancak kendileriyle kimsenin ilgilenmediğini belirten vatandaşlar, “Şu an hükümette olan üç parti kendilerini vatansever olarak gösteriyor. Ancak buna rağmen toprakların elden gitmesine sessiz kalıyorlar ve bu durum çok ağırımıza gidiyor.” dedi.

GİZLİ BAKANLAR KURULU KARARI VAR!

Vatandaşlar 2008’de CTP-ÖRP döneminde alınan gizli bir bakanlar kurulu kararı olduğunu ve bu karar ile birlikte üç köydeki evlerin düzenlenen sahte raporlarla Rumlara verilmek üzere peşkeş çekildiğini dile getirdi. Bu bağlamda üç kişinin evlerinin ellerinden alındığı öğrenilirken bir diğer husus da akıllara durgunluk verdi. Vatandaşlar “Bu kararlar Rumların tıpkı KKTC vatandaşı gibi görülmesini sağlıyor. Rum muhtara gidiyorlar ve söz konusu Rum’a dair muhtarın bu köyde daha önce yaşadığına şehadet vermesi halinde evler KKTC mahkeme kararıyla ellerinden alınıyor.” ifadelerini kullandı.

VATANDAŞLAR DURUMA İSYAN EDİYOR

KKTC’de gizli bakanlar kurulu kararı sonucunda kimi hanelerin Rumlara peşkeş çekilmesi hakkında Gazeteci Bekir Sıtkı Şirin’e konuşan vatandaşlar içerisinde bulundukları duruma adeta isyan etti. Vatandaşlar, konuya ilişkin olarak şu ifadeleri kullandılar:

“Bizler yıllardır bu evlerde kalıyoruz ve bu köyleri kendimize vatan yaptık. Polis gözetiminde evden atılıyoruz. Bize ne yer gösteriliyor ne de arsa… Şimdi soruyoruz; 1974 Barış Harekâtı’nın galibi kim? Bu köydeki Rumlar güya esirler, siz böyle lüks hayat yaşayan ve tüm hakları verilen esir gördünüz mü? Batı Trakya ve Doğu Türkistan’a bakın? O halde bizi de esir alın!”

120 HANEYE YAZI GİTTİ

Soykırım Ordusunu Kassam Korkusu Sardı! Emeklilik Talepleri Patlama Yaptı! Soykırım Ordusunu Kassam Korkusu Sardı! Emeklilik Talepleri Patlama Yaptı!

KKTC’nin İskele Kazası’na bağlı Dipkarpaz, Sipahi ve Ziyahmet köylerinde yaşanan skandala dair bir başka detay da abulunuyor. Buna göre KKTC İçişleri Bakanlığı tarafından çok sayıda KKTC vatandaşına yazı gittiği ve evleri bir an önce boşaltmalarının talep edildiği belirtiliyor. Bu detaya dair konuşan vatandaşlar, “KKTC İçişleri Bakanlığı tarafından 121 vatandaşımıza “Oturduğunuz evler size ait değildir, artık bu mülk sizin değildir” diye yazı geldi! Evimize çivi çakamaz hale gedik! Başka evimiz yok nereye gidelim!” diyor.

Editör: Yusuf Yusmar