Hanna Maliar, Ukrayna güçlerinin doğuda Bahmut yakınlarına kadar ilerlemeyi başardığını, güneyde de Zaporijya'ya yaklaştıklarını ancak Rusya'nın bazı bölgelerde çok sıkı bir savunma yaptığını duyurdu.

Maliar, Ukrayna askerlerinin Bahmut'a 200 ila 500 metre, Zaporijya'ya da 300 ila 500 metre daha yaklaştığını belirtti.

Bir sanayi şehri olan Bahmut, Şubat 2022'de başlayan Rus işgalinden en çok etkilenen yerlerden biri.

Zaporijya'daki nükleer santralde incelemelerde bulunmak üzere buraya gitmesi planlanan Birleşmiş Milletler ekibi de çatışmalar nedeniyle ziyaretlerini erteledi.

Rusya önceki gece boyunca Ukrayna'nın birçok kentine füzeler ve insansız hava araçlarıyla (İHA) saldırılar düzenledi. Liman kenti Odessa'ya İHA'larla düzenlenen saldırılarda, Ukraynalı yetkililerin verdiği bilgiye göre, 3 kişi hayatını kaybetti.

Dört Avrupa Ülkesinden Ortak Açıklama: Filistin Devletini Tanımaya Hazırız Dört Avrupa Ülkesinden Ortak Açıklama: Filistin Devletini Tanımaya Hazırız

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, ordusunun füze ve İHA sıkıntısı yaşadığına dair açıklamasına rağmen, Rusya'nın Ukrayna'daki bombardımanları son haftalarda arttı.

Ukrayna hafta başında Rusya'nın elindeki bölgeleri geri almak için karşı taarruz başlattığını açıklamıştı.

Kiev yönetimi, karşı taarruz başladığından bu yana Ukrayna ordusunun yedi yerleşim bölgesini ve en az 90 kilometrekarelik alanı geri aldığını iddia ediyor.

Fakat savaşan iki taraf birbirinin zıttı iddialarda bulunuyor ve cephedeki gerçeği değerlendirmek de zor. Ukrayna ilerlediği iddiasında, Rusya ise saldırıları püskürttüğünü öne sürüyor.

Batılı uzmanlar da Kiev yönetimini, Rusların kolayca geri çekilmeyeceği ve çok iyi savunma taktikleri olduğu, karşı taarruzun Ukrayna için "maliyetli" olabileceği konusunda uyarıyor.

Rusya'dan savaşmak isteyen hükümlülere izin

Öte yandan Rusya Parlamentosu'nun alt kanadı (Duma), Rusya Savunma Bakanlığı'na, Ukrayna'da savaşmaları koşuluyla, hüküm giymiş suçlularla kontrat imzalama yetkisi verdi.

Yeni yasa yargı süreci tamamlanmış ve ceza almış ancak henüz cezaevine girmemiş hükümlüleri kapsıyor.

Ancak cinsel saldırı, vatan hainliği ya da "terör suçlarından" hüküm giymiş olanlar, yasa kapsamı dışında bırakıldı.

Editör: Yusuf Yusmar